« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fatih abimi isterim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Transfer döneminde başta Fenerbahçe ve Beşiktaş olmak üzere 5 kulübün peşinden koştuğu Hasan Şaş, G.Saray Teknik Direktörü Fatih Terim'e söz verince, sarı kırmızılı formayı giydi ve Türkiye'nin gündemine yerleşti.

Ligin dördüncü haftasına bir bomba gibi düştü. Patırtısı, gürültüsü spor sayfası manşetlerine kadar uzandı. Oysa, bir iki hafta öncesine kadar İstanbul'a ısınmakta, G.Saray'a alışmakta sıkıntılar yaşıyordu.

Kimdi bu genç Adanalı? Ankaragücü'nde üç yıl top koşturdu Hasan Şaş... İlk yılında bir köşeye itildi. Kafasını yedekler kulübesinden dışarı bile çıkartamadı. Çek hoca Jarabinsky ondan salt adam markajı yapmasını istiyordu. Sadece koşacak, rakibi kovalayacak, söyleneni yapacaktı. Hasan ise, farklı yeteneklerini biliyordu. Müthiş çalımlar atabiliyordu. Çok kolay adam geçiyordu. Bunların hiç birine izin vermiyordu Jarabinsky. Hasan'ın ayaklarına adeta kelepçe vurmuştu.

<ı>DUYGUSAL GENÇ

Kaderine küstü, tesislere kapandı, günlerini İbrahim Tatlıses ve Haluk Levent'i dinleyerek geçirmeye başladı. Duygasal bir gençti. Hasan'ı tanıyanlar o günlerde diyorlardı ki...

Hasan, ancak kendi dilinden konuşan, halinden anlayan teknik direktörlerle başarı sağlayabilir. Belki de doğru söylüyorlardı. Samet Aybaba'nın Ankaragücü'ne gelişi ile Hasan Şaş müthiş bir patlama yapıyor ve transfer borsasının en değerli adamı oluyordu. Aybaba da aynı yörenin çocuğuydu. Ona nasıl yaklaşacağını, nasıl yararlanacağını biliyordu. Üstelik, Adanaspor'da da, Hasan'ı elinden tutup, ilk onbire alan yine Samet hoca değil miydi?

<ı>DİLİ DİLİNE UYUNCA

Şimdi G.Saray'da da aynı olayı yaşıyor Hasan... Öncelikle hocası ve hemşehrisi Fatih Terim'in varlığı ona olağanüstü bir güven veriyor. Çünkü, onda kendinden bazı şeyler buluyor. Dili diline, havası havasına uyuyor. Ve biliyor ki, Terim'in her isteği Hasan'ı bir adım öteye götürecek.

İşte, bir kaç yıl öncesi bir Çek hocanın kaprisi ile felaketin eşiğinde dolaşan bu genç, İstanbulspor maçındaki süper performansı ile gönüllere giriyordu. Yani, aynı yörenin iki teknik direktörü Adanalı süper Hasan'ı yaratıyordu...

KULAK TIKADI

Şimdi biraz daha gerilere dönüp, herkesin merak ettiği bir konuya gelelim. Hasan'ın G.Saray'a transferi nasıl gerçekleşti. F.Bahçe'nin, Beşiktaş'ın, Bursaspor, Kocaelispor ve İstanbulspor'un ısrarla peşinden koştuğu Hasan Şaş nasıl G.Saraylı oldu. Onu G.Saraylı yapan tek şey vardı. Fatih Terim adı onda bambaşka duygular yaratıyordu. Ve söz vermişti Terim'e. G.Saray'a gelecek, sarı kırmızılı formayı giyecekti. Hasan tüm tekliflere kulaklarını tıkamış, kendisine başka takımlardan sözedene şu kelimeleri mırıldanıyordu: ‘‘Fatih abime gideceğim.’’ Ve bu sevgi ve saygı Hasan Şaş'ı G.Saray'lı yapıyordu.Bunları da Beğenebilirsiniz