Ege Haberleri

  Faşist kavgası

  Can ÖZLÜ / İZMİR, (DHA)
  07.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Buca’da faşistlik tartışması yaşandı. Başkan Ercan Tatı, “İsmet İnönü’yü savunmak faşistlikse ben faşistin Allah’ıyım” dedi.

  BUCA Belediyesi Mayıs Ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ercan Tatı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda faşist tartışması çıktı. CHP’li meclis üyelerinden Emre Aykut’un, son günlerin tartışılan konusunu mecliste de gündeme getirmesi CHP ve AKP grubu arasında tartışma yaşanmasına neden oldu.

  Doğa katliamı

  Dilek ve temenniler kısmında söz alan Aykut, Başbakan Erdoğan’ın, İsmet İnönü ile ilgili olarak gündeme getirdiği faşistlik tartışmalarını hatırlattı. İdeolojileri uğruna idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüm yıl dönümlerinin daha da önem kazandığına vurgu yapan Aykut, “Kimlerin faşistçe tavırlar takındığını herkes biliyor, Yargı bir gün herkese lazım olacak” diye konuştu. Aykut’un, İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü boğaz köprüsünü de “doğa katliamı” olarak tanımlaması AKP Grubu’nda tepki ile karşılandı. Aykut’tan sonra söz alan AKP’li Zafer Kürkçü, “Deniz Gezmiş’i en çok sevenlerden biri de benim. Meclis çatısı altında genel siyasete girilmeyeceği sözünü vermiştik ama tutulmadı. Söylenenler düşüncesiz, bilgisiz sözlerdir. Faşistlik tartışmalarında neyin ne olduğu biliniyor” ifadelerini kullandı.

  Koruyup kolladı

  Kürtçü’nün konuşmasına müdahale eden Belediye Başkanı Ercan Tatı, “Hepimizin ideolojileri var. Bizim inandığımız insanlar Avrupa’yı dize getiren insanlardır. Bizim inandığımız insanlar, kadınları, çocukları fırınlara koyup yakmadılar, onları koruyup kolladılar. Sevr Antlaşması’nı masada yaktılar. Ben bu meclisin başkanıyım kardeşim. Burada faşist, komünist ayrımı yapacaksanız müdahale etmek durumunda kalırım” dedi. Başkan Tatı’nın bu çıkışına AKP’li Kürkçü’nün, “İşte faşistlik budur” diye cevap verdi.

  TATI: ALLAH’LA ARAMIZA GiRME

  Tartışmaların alevlenmesi üzerine Başkan Tatı, “İsmet İnönü’yü savunmak faşistlikse, ben faşistin Allah’ıyım” dedi. Bunun üzerine AKP’li meclis üyeleri “Sözünü geri al başkan, tövbe et, Allah birdir, dinden çıkarsın” diye tepki gösterdi. Tatı “Söylediklerimin arkasındayım. Allah’la arama girmeyin” cevabını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı