« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Faruk Süren'den tarihi çağrı

UEFA'nın Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılamaması tehlikesi yaşayan Galatasaray ile ilgili olarak eski başkan Faruk Süren'den flaş bir öneri geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Futbol Direktörü Cenk Ergün’ün, UEFA ile yapılan görüşme sonrasında yaptığı, “Seneye Avrupa’ya gidemeyebiliriz” açıklaması, gündeme bomba gibi düştü. Karamsar bir tablo çizen Ergün, 15 Ekim’de UEFA’nın son verileri sisteme gireceğini, Aralık ayında kendileriyle bir görüşme yapacaklarını söylemişti. Kulübün kaderi de işte bu görüşmeyle belli olacak. Peki camianın önde gelenleri bu duruma ne diyor? İşte cevaplar:

Faruk Süren: Tüm üyelerden para toplansın

“Bu duruma nasıl gelindiğini sorgulamak yerine; bu durumdan nasıl kurtuluruz diye çözüm aramak gerekir. Bana göre öncelik gerçek manada kurumsal disiplini sağlamakta. Sonra da şirkete sermaye koymak lazım. Mesela üyelerden 20-25’er bin lira toplamak sermayeye çözüm olabilir ya da finansal bir ortak bulunabilir. Ortağınıza, ‘Biz çok büyüğüz, gayrımenkullerimiz de var. 6-7 yıl sonra elindeki hisseleri geri alırız’ denilebilir. Mevcut yönetim para harcamıyor ama kulübün ana amacı sportif başarı. Mali durumu düzelteceğiz diye takımı ikinci lige düşürmek akıllıca olmaz. Paralel ilerlemek lazım.”

Faruk Sürenden tarihi çağrı
Ergun Gürsoy: Bugünün suçu değil ama...

‘Yönetim durumu iyi açıklamalı’ ‘Gelir-gider dengelenmeli’ “Kulübün mali durumunu kurtarmak için hep en zenginleri başkan seçtik ama en zengini, en fazla borcu yaptı! Bugünün suçu değil Galatasaray’ın borcu. Senelerdir biriken bir yük altında artık ezilmek üzereyiz. Tüm dönemlerde bu borç artarak katlandı. Ancak bu borca en büyük katkıyı en zengin başkan olan Ünal Aysal yaptı.

Faruk Sürenden tarihi çağrı
Cemal Özgörkey: Gelir-gider dengelenmeli

“Böyle bir tehlikenin hep var olduğunu biliyoruz. Mali disiplini sağlamak şart. Gelir-gider farkını dengelemek şart. Senede 30 milyon Dolar faiz ödüyoruz. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu mali disiplini sağlayıp, gelir yaratıcı çalışmalar yapmak.”

Faruk Sürenden tarihi çağrı
Bülent Tulun: Yönetim durumu iyi açıklamalı

“UEFA, Galatasaray’ı Şampiyonlar Ligi’ne almamazlık edemez. Bu, çok ağır bir ceza olur. En fazla transfer yasağı koyabilirler. Galatasaray’ın UEFA yetkililerine durumlarını çok iyi anlatmaları gerek. Geçen sene 2.2 olan Euro, bu sene 3.3 Lira. Dolayısıyla Galatasaray’ın borcu da neredeyse yüzde 50 artıyor. Yani Galatasaraylı yetkililerin, UEFA’ya nelerle mücadele ettiğini iyi anlatması gerek. Bunlar hep cezaları hafifletici sebepler olarak kullanılabilir.” (Serdar Dinçbaylı - Fanatik)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler