Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Faruk Çelik: Baykal, sokak ağzıyla konuşuyor

  DHA-Işıl ARSLAN/BURSA
  04 Temmuz 2007 - 14:29Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 14:29

  AKP Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası bir sınır ötesi operasyonu düzenlemesine destek vereceklerine yönelik açıklamalarını eleştirdi.

  Çelik, “Baykal’ın desteğini de, kösteğini de çok iyi biliyoruz. Bu çok ciddi ve hassas bir konudur. Ancak Baykal, sokak ağzıyla konuşuyor” dedi.

  Memur-Sen Bursa Şubesi’ni ziyaret eden AKP Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ‘Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası bir operasyona CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın destek vereceklerine ilişkin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusunu yanıtlayan Çelik, Baykal’ı Türkiye’nin dış politikalarını ve hayati konularını, iç politika malzemesi yapmakla suçladı.

  1 Mart tezkeresini hatırlatan Çelik, “1 Mart tezkeresinde de bu konuyu iç politika malzemesi haline getirmişti. Ancak o gün ‘şu şekilde gidelim’ deseydi, Sayın Baykal’ı biz de alkışlardık. Ama ne dediler? ‘kesinlikle gitmeyelim.’ Ne oldu peki? İşgalci güçler geldiler, Irak’ı tümden işgal ettiler. Artık Irak’ta işgalci güçlerin sahipliği ortaya çıkmıştır. Şimdi siz diyorsunuz ki ‘Türkiye bugün itibariyle girsin oraya. Bu ulu orta, mahallede, sokakta konuşulacak bir konu değil. Bu çok ciddi bir konudur” dedi.

  CHP Lideri Baykal’ın 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi bugün de aynı sokak ağzıyla, sokak bakışı ile konuştuğunu iddia eden Faruk Çelik, “Devlet adamlığı bu değildir. Devletin yetkilileri, kurumları, eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Irak’a çıkarma yapması ya da çıkışı gereklilik arz ediyorsa, onun vaktini, saatini bilirler. Bundan ne parlamento kaçınır, ne askerimiz, ne de hükümetim kaçınır. Hiç kimse kaçınmaz. Baykal, Türkiye Irak’a girsin diyor. Nasıl girilecek? Girdiğin zaman ne amaç elde edilecek? Veya girsin diyenler kimler? Acaba Türkiye’nin bataklığa ayaklarının girip, bu bataklığa çekilmesi talebi mi var? Yoksa Türkiye orada bir şey mi elde edecek? Ancak belli bir süre beklemek gerekir. Diplomatik süreç devam ediyorsa, ondan bir netice elde ediliyor ise, o görmediğimiz, bilmediğimiz alanlara da çalışmalar yapılıyorsa, devlet yetkilileri bilir onun vaktini saatini” diye konuştu.

  ‘Türkiye Kuzey Irak’a gitsin, gitmesin’ şeklindeki yaklaşımları genel başkanlar düzeyinde değerlendirilmesini çok yakışıksız ve düzeysiz bulduğunu ifade eden Çelik, “Bu iş hassas bir konu. İktidar olarak biz, Türkiye’nin menfaatleri, Kuzey Irak’ta olmamızı gerekli kılıyorsa, biz buna hazırız. Bunun kararını ben siz değil, bunun kararını devletin tüm organları verir. Bunlar değerlendirilir ve karara bağlanır. Bugüne kadar olmadığına göre o yönde bir ihtiyaç duyulmuyor demektir. Buna ihtiyaç duyulmaması demek, bu konuda bir çalışma yapılmıyor demek değildir. Amerika’yla, Irak’la birlikte çok önemli görüşmeler sürekli devam ediyor. Ben hala bu konuda ümitliyim. Sağduyu hakim olacaktır. Aksi halde Türkiye’nin de bir sabrı vardır. Bu yıl içinde Kerkük’le ilgili muhtemel olaylar, referandum olayları, Türkiye’nin üzerinde çok hassasiyetle durduğu olaylardır. Türkiye bu konuda sağlıklı duruşunu devam ettirecektir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı