"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Farklılıklarımız ülkemizin en güzel yönlerinden biri

Merhabalar sevgili okurlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı biz engelliler için yaptığı çalışmaları dur durak vermeksizin sürdürmeye devam ediyor.

Söz konusu bakanlığın bakım ihtiyacı olanlara bakım hizmetleri kapsamında sunulan süreli ve sürekli bakım hizmetlerinin kaliteli, sürdürülebilir, aynı zamanda izlenebilir ve ölçülebilir olması amacıyla hazırladığı “Bakım Hizmetlerinde Kalite Standartları” Tanıtım Programı 27 Mayıs 2013 tarihinde Dedeman Otel Ankara’da gerçekleştirildi. Kalite standartları, bakım hizmeti alanın ve verenin koşulsuz memnuniyeti esas alınarak, kalite temelli hizmet sunulması amacı ile oluşturulmuş bulunuyor. Bu standartlar;  “Bakım hizmetinde 2. kalite yoktur” anlayışı ile, hizmet alanın ve hizmet verenin güvenliğinin yanında hizmet alanın mahremiyetini, saygınlığını ve onurunu koruyan hizmet sunulmasını sağlayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son günlerde gerçekleştirmiş olduğu diğer bir etkinlik ise, “Ruh Sağlığı ve Toplum Temelli Rehabilitasyon” konulu Uluslararası Katılımlı Ergoterapi ve Rehabilitasyon Kongresi. Söz konusu kongre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü işbirliği ile, 30 Mayıs-1 Haziran 2013 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongre konularının ana başlıkları; “Toplum Temelli Rehabilitasyon”, “Duyusal İşlem Bozukluklarında Rehabilitasyon” ve “Ruh Sağlığında Rehabilitasyon” idi. Türkiye’nin engelli ve engelli olmayan dansçılardan oluşan ilk dans topluluğu olan Devinimler ve Yaşama Sevinci Dans topluluğu Kongre’nin açılışında anlamlı bir gösteri sergiledi. Ana konu başlıkları altında pek çok alt başlığa yer verilen Kongre’de, ayrıca; “Okullarda Ruh Sağlığı ve Toplumsal Katılım”, “Kadınlarda Ruh Sağlığı ve Toplumsal Katılım”, “Erişkinlerde Ruh Sağlığı ve Toplumsal Katılım”, “Yaşlılarda Ruh Sağlığı ve Toplumsal Katılım” konulu çalıştaylar gerçekleştirildi.

Biz engellilerin farklılıklarımızı doğru olarak okuyabilen ve bizlerin yaşamını kolaylaştırmaya çalışan bir anlayışın, bakış açısını zaman zaman değiştirerek, diğer farklılıkları da doğru okuyabileceğine yürekten inanıyorum ben. Farklılıklarımız ülkemizin en güzel yönlerinden biri. Ama daha da güzeli, birbirimizi farklılıklarımızla kabul ediyor oluşumuz. Bunun en güzel örneği Gezi Parkı’nda sergileniyor iki haftadan beri. Görülmesi gereken tek gerçek bu bence.

Ben bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda hem Sayın Başbakanımız, hem de Sayın İstanbul Valisi konu ile ilgili barışçıl görüşmelerde bulunuyorlardı. Umuyorum ve diliyorum ki, yarın sabah sakin ve huzurlu bir güne açarız gözlerimizi. Ve belleklerimizde şiddet görüntüleri değil dayanışma örnekleri kalır yalnızca.

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

 

X