"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Farklılıklara aldırmadan bir arada yaşamak…

Merhabalar sevgili okurlar. Türkiye’de ilk kez işitme engelli çocukların da yaşıtlarıyla beraber eğitim görebileceği kaynaştırma kreşi Bakırköy Belediyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Bölümü işbirliği ile 3 Nisan 2013 tarihinde hizmete sunuldu.

Farklılıklara aldırmadan bir arada yaşamak…

Bakırköy Belediyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Bölümü arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre; Bakırköy Belediyesi işitme engelli çocuklar için kaynaştırma kreşleri açacak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi de işitme yetersizliği olan çocukların erken tanı ve tedavisini yaptıracak.

Bakırköy Belediyesi’nin halen Osmaniye ve Kartaltepe Mahallelerinde toplam 185 çocuk kapasiteli iki kreşi bulunuyor. 23 Nisan’da da Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nün girişinde Ülkü Adatepe’nin adı verilen üçüncü bir kreş hizmete girecek. Önümüzdeki aylarda da 3 yeni kreş daha açılacak. İşitme engelli çocuklar bu 6 kreşten de diğer çocuklarla beraber yararlanabilecek. Bu kreşlerin tamamı ücretsiz.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Başkanı Viki Özromano, işitme engellilere daha iyi bir gelecek sağlamanın tek yolunun  3 E olarak adlandırılan Erken Teşhis – Erken Cihazlanma ve en önemlisi Erken Eğitim olduğunu söylüyor. Bu nedenle, hizmete sunulan ve sunulacak olan bu kreşler büyük önem taşıyor. Bu gibi eğitim kurumlarının giderek çoğalacağını umuyoruz.

Türkiye Beyazay Derneği’nin “Birlikte Yürüyoruz” adlı sosyal sorumluk projesinden 12 Kasım 2012 tarihli yazımda söz etmiştim sizlere. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Doç . Dr. Hande Sart’ın katkıları ile hazırlanan bu proje, engellilerle birlikte yaşama kültürünü arttırmayı ve engelli-engelsiz herkesin birlikte yürümesini sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında, üç yıl sürmesi planlanan bir kampanya yürütülecek. Kampanyanın rol modeli, Fati isimli görme engelli küçük bir çocuk. Çizgi kahraman Fati’ye, Uğur Arslan tarafından canlandırılacak,  Barış Manço eşlik ediyor. “Barış Manço” ve görme engelli çizgi arkadaşımız “Fati”, farklılıklara aldırmadan bir arada yaşanabileceğini  gösterecekler bizlere bu kampanya süresince.

Farklılıklara aldırmadan bir arada yaşamak… Öğrenciler FATİ ile tanıştılar

Dün, Birlikte Yürüyoruz Projesi kapsamında, kampanyanın pilot ilçelerinden Başakşehir’de etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler kapsamında Esenler Aksoy İlköğretim Okulu ve Esenler İsmet Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri Fati ile tanıştılar. Bu öğrencilerin engellilerle ilgili farkındalık kazanma yolunda bir adım öne geçtiklerine inanıyorum. Kısa bir süre içinde Fati’yi tanımayan öğrenci kalmayacağını ümit ediyorum.

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X