Gündem Haberleri

  Farklı dil ve lehçede yayın Resmi Gazete'de

  A.A
  13.11.2009 - 10:16 | Son Güncelleme:

  Radyo ve televizyonların farklı dil ve lehçedeki yayınlarında süre sınırlamasını kaldıran yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik ile TRT dışındaki dışındaki radyo ve televizyon kuruluşlarının farklı dil ve lehçelerdeki yayınlarına ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlendi. Bu konuda 25 Ocak 2004 tarihinde yayımlanan ve yayınlara bazı sınırlayıcı düzenlemeler getiren yönetmelik ise yürürlükten kaldırıldı.

  Farklı dil ve lehçelerde yayın yapmak isteyen radyo ve televizyon kuruluşları, yayın yapmak istedikleri dil ya da lehçeleri, program türlerini, programların günlük yayın akışı içindeki yerleşimini ve aylık yayın planlarını belirleyen yönetim kurulu kararıyla RTÜK'e başvuracak.
  RTÜK, başvuruları yayın alanı, teknik imkanlar ve talep edilen dil ve lehçede yayın yapan diğer kuruluşları da göz önünde bulundurarak değerlendirecek ve uygun görmesi halinde yayın izni verecek.

  RTÜK'ün izni olmadan farklı dil ve lehçede yayın yapılamayacak. Ancak, izni olmayan kuruluşların günlük, aylık ve yıllık yayın planları göz önüne alındığında süreklilik arz etmeyen münferit müzik eserleri ve sinema filmlerini yayınlaması izne tabi olmayacak.

  Farklı dil ve lehçelerde RTÜK'ten yayın izni alan kuruluşlar yayınlarını, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'a ve bu kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmeliklere, RTÜK'ün öngördüğü diğer yükümlülüklere uygun yapmakla sorumlu olacak.
  Yasal esaslara, yayın ilkelerine ve RTÜK'çe öngörülen yükümlülüklere aykırı ya da izinsiz yayın yapan kuruluşlar 3984 sayılı yasaya göre cezalandırılacak.

  KISITLAMALAR KALDIRILDI

  Yönetmelikle farklı dil ve lehçede yayınlarla ilgili önceki yönetmelikteki bazı kısıtlamalar kaldırılmış oldu.

  Eski yönetmelikte, izin alınması halinde farklı dil ve lehçedeki yayın süresi, radyolar için günde 60 dakikayı aşmamak üzere haftada toplam 5 saat, televizyonlar içinse günde 45 dakikayı aşmamak üzere haftada toplam 4 saatle sınırlıydı.

  Eski yönetmelikte yer alan “Bu dil ve lehçelerin öğretilmesine yönelik yayın yapılamaz” hükmüne de yeni yönetmelikte yer verilmedi.
  Önceki yönetmeliğe göre televizyonlar, yayınlarını içerik ve süre açısından birebir olmak kaydıyla Türkçe alt yazıyla vermekle veya hemen ardından Türkçe tercümesini yayınlamakla, radyolar da programın yayınlanmasını takiben Türkçe tercümesini yayınlamakla yükümlüydü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı