Ege Haberleri

EGE

  Farklı bilirkişi raporlarına isyan

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  03 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ocak 2012 - 21:09

  İzmir’de altı yıllık evli çift şiddetli geçimsizlik yüzünden boşandı. Yargılama sırasında, mahkemenin atadığı bilirkişilerden ikisi, çiftin 4 yaşındaki oğlunun velayetinin anneye, birisi ise babaya verilmesini rapor etti. Hakim, çocuğun velayetini babaya verdi, avukat tepki gösterdi.

  FABRİKA işçisi Y.Ç. (32) ile unlu mamuller dükkanında çalışan A.Ç. (27), altı yıllık evliliklerini şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle sona erdirmek için Nöbetçi Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Y.Ç.’nin avukatı Tülin Alsancak tarafından hazırlanan boşanma dilekçesinde, “Müvekkilim Y.Ç., hayatının amacı olarak gördüğü çocuğu ile ilgilenmektedir. Çocuğun bakım ve gözetimi, yetiştirilmesi en iyi Y.Ç.’nin yanında yapılabilir” dedi. A.Ç. ise çocuğun velayetinin kendisine verilmesini istedi.

  Mahkeme babaya verdi

  İzmir 10’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada atanan psikolog bilirkişilerden ikisi, geçici olarak verilen çocuğun velayetinin annesinde kalmasını, son atanan ise babada kalmasını rapor etti. Hakim, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle çiftin boşanmalarına, çocuğun velayetinin babaya verilmesine, belirlenen günlerde annesiyle görüştürülmesine karar verdi.

  Gözlemlere dikkat etmeli

  Y.Ç.’nin avukatı Tülin Alsancak, boşanma ve velayet davalarında, bilirkişilerin farklı rapor vermesinin sakıncalar yarattığına dikkat çekerek, şunları söyledi:
  “Bu tür ciddi iddiaların olduğu boşanma ve velayet davalarında sosyal hizmet uzmanlarının defalarca taraflar ve çocuk ile görüşmesinde fayda vardır. Ayrıca tarafların yaşadıkları yer diye gösterdikleri yerlerde, tarafların yaşayıp yaşamadıkları, ne zamandan beri yaşadıkları konusunda, alt, üst komşu ve çevre esnafa sorma ile teyit edilmiş bilgi çok önemlidir. Davamızda, çocuğun velayetinin anneye verilmesi yönündeki raporlarda bu dikkatsizlikler nedeniyle yaşanmıştır. Çocuğun söylenilen şartlarda yaşayıp yaşamadığını gözlemlemek için bazen haber vermeksizin uzmanların gözlem yapması çok önemlidir. Çocuğun hayatında açılan bir yarayı ömür boyu taşıyacağını unutmamamız lazım. Bu yaraların açılmasına engel olma da hepimizin sorumluluğudur.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı