Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fark Yaratanlar bir arada

  Hürriyet Haber
  24 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mayıs 2010 - 09:14

  Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla hayata geçen ve Cüneyt Özdemir’in sunumuyla 32 haftadır CNN Türk’te yayınlanan “Fark Yaratanlar” programının sezon finali çekildi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile bugüne kadarki program konuklarının katıldığı BeşN birK’da, fark yaratan hikayeler paylaşıldı.

  Toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin öykülerini gündeme getiren “Fark Yaratanlar”ın BeşN birK’daki sezon finaline stüdyo konuğu olarak katılan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, toplumsal gelişme için sivil toplum çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Sabancı, her bir çalışmanın toplum için iyi örnekler yarattığını ve Türkiye’de ne kadar çok “Fark Yaratan” olursa toplumsal gelişmenin o kadar hızlı sağlanacağının altını çizdi.     

  Sabancı Vakfı olarak “Fark Yaratanlar” programından iki beklentileri olduğunu belirten Güler Sabancı, “ılk beklentimiz, Fark Yaratan kişileri ve yaptıklarını görünür kılarak çalışmalarına katkıda bulunmaktı. ıkinci beklentimiz toplumda duyarlılık yaratıp, cesaretlendiren ve ilham veren çalışmaların yaygınlaşması için insanları teşvik etmekti. Her ikisini de başarmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

  VAKIFLARA ÖRNEK OLDUK

  Proje kapsamında, hiç beklemedikleri gelişmelerin de olduğunu açıklayan Güler Sabancı, şöyle konuştu: “Fark Yaratanlar, yurtdışı ve yurtiçi vakıf sektörüne örnek oldu. Yurtdışından çeşitli kurumlar arayıp, projemiz hakkında bilgi istiyorlar, uluslararası kongre ve konferanslarda sunuşlar yapıyoruz. Bu sadece bir televizyon programı değildi; çok kapsamlı ve çok yönlü bir farkındalık ve fark yaratanlara destek verme projesiydi. Bu tür çalışmalara destek vermeyi sürdürerek, toplumda daha çok etki yaratmayı umuyoruz.”

  YÜZBİNLERCE KİŞİYE ULAŞTI

  Almanya’da Türklere yönelik çalışmalar yapan bir çevrecinin de, Hakkari’de gençlere basketbol öğreten bir edebiyat öğretmeninin de aralarında bulunduğu “Türkiye’nin 32 Fark Yaratanı”nın seçim aşamasında 500 kişi aday gösterildi. Bu adaylar, program ekibi ve Ayşen Özyeğin, Korel Göymen, Osman Kavala, Temel Aksoy, Ümit Boyner, Vahap Munyar, Zerrin Koyunsağan gibi sivil topluma gönül vermiş isimlerden oluşan danışma kurulu tarafından değerlendirildi, 300 kişiyle röportaj yapıldı. Çekimler için 40 bin km. yol katedildi. Yurttaş katılımı, ekonomik gelişme, sağlık, çevre, eğitim, toplumsal adalet konularında çalışma yapmış 32 kişinin fark yaratan çalışmaları Türkiye’ye tanıtıldı.

  8 aylık maratonun sonunda bir fenomen haline gelen “Fark Yaratanlar” internette 120 bin kişi tarafından takip edildi.

  www.farkyaratanlar.org sitesiyle 50 bin kişiye ulaşıldı. Facebook ve Twitter’da 6 bin kişi ile buluşuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı