Gündem Haberleri

  FAO'dan Avrupa'ya göçmen kuş uyarısı

  A.A.
  14.02.2006 - 17:10 | Son Güncelleme:

  BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), göçmen kuşların hareketleri nedeniyle kuş gribinin ilkbahar aylarında Avrupa'yı tehdit edeceği uyarısında bulundu.

  FAO Hayvan Sağlığı ve Üretimi bölümü direktörü Samuel Jutzi, “6 ay önce, kuş gribinin Afrika'ya sıçrama riskinin bulunduğu konusunda uluslararası toplumu uyarmıştık. Şimdi de Avrupa için ilkbahar aylarında aynı riskin bulunduğunu söylemeliyiz” dedi.

  Jutzi, “Avrupa'da şu anki paniğin yersiz olduğunu” belirterek, ”kontrollerin yeterli kalitede olduğunu ve tüketime sunulan piliçlerin tamamen güvenli olduğunu” söyledi. FAO daha önce, göçmen kuşların Afrika'dan Avrupa geri dönmesinin Avrupa'da hastalığın yayılma riskini artırabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

  Öte yandan, Nijer hükümeti, ülkede “kuş gribi vakasının görülmediğini” belirtti. Hükümet sözcüsü Muhammed bin Ömer, kuş gribinin görüldüğü komşu ülke Nijerya ile olan sınırın uzunluğu nedeniyle kaygılarının bulunduğunu söyleyerek, hükümetin denetimlerini ve Nijerya'dan gelen kümes hayvanları ile diğer kuş ürünleri üzerindeki kontrolleri artıracağı konusunda güvence verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı