Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FAO: Kuş gribi Nijerya'da yayılmaya devam edecek

  Hürriyet Haber
  21 Şubat 2006 - 12:41Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 12:55

  BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), iki hafta önce H5N1 tipi kuş gribi virüsünün tespit edildiği Nijerya'da virüsün yayılmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

  FAO'nun veterinerlik bölümü başkanı Joseph Domenech, ülkede testlerin ve virüsle mücadelede alınan önlemlerin uzun sürmesi nedeniyle durumun “çok endişe verici” olduğunu belirtti. İnsanların ve kanatlı hayvanların son derece sık yer değiştirdiği Nijerya'da virüsün yayılmaya devam edeceğini söyleyen Domenech, kuş gribinin çok kolay bir şekilde bölgesel bir krize dönüşebileceğini kaydetti.

  Domenech, bu virüsün önüne geçmenin tek yolunun masrafın ne kadar yüksek olduğuna bakılmaksızın kanatlı hayvanların toplu halde aşılanması olduğunu belirterek, sadece itlaf yönteminin, salgının önüne geçmekte yeterli olmayabileceğini, FAO'nun Nijerya için aşı stoku talebinde bulunduğunu bildirdi.

  Joseph Domenech, daha önce yaptığı açıklamada, Afrika'nın risk bölgesi olduğunu ve hastalığın bu kıtayı tehdit ettiğine dair birçok kez uyarıda bulunduklarını, şu an için hastalığın göç yoluyla mı yoksa hayvanların nakli gibi başka bir nedenle mi bulaştığını saptayamadıklarını söylemişti.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sözcüsü Maria Cheng de “Afrika'nın H5N1 virüsünün yayılma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu biliyorduk. Bu bizi çok kaygılandırıyor. Bir ülkede hayvanlarda H5N1 virüsü tespit edildiğinde bu durum insanlar için de risk oluşturmaktadır, çünkü bu hastalığın türler arasındaki engelleri aşabilen bir hastalık olduğunu biliyoruz” demişti.

  Nijerya'da ilk olarak 8 Şubat'ta 4 bölgede H5N1 tipi kuş gribi virüsü saptanmış, öldürücü virüsün rastlandığı bölgelerin sayısı kısa sürede 7'ye yükselmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı