Faktoring sektöründe hızlı büyüme

ANKA
31.08.2006 - 12:33 | Son Güncelleme:

Faktoring sektörü bu yılın gecen yıla göre dha yüksek bir büyüme hızı yakaladı. Geçen yılın tümünde dolar bazında yüzde 30 oranında büyümenin gerçekleştiği faktoring sektöründe, bu yılın ilk yarısında sağlanan büyüme ise yüzde 33.7 oldu. Yurtiçi faktoring hizmetlerindeki büyüme ise yüzde 37.37e ulaştı.

Faktoring Derneği’nin verilerine göre, Dernek üyesi firmaların bu yılın ilk altı aylık döneminde gerçekleştirdikleri ciro 6 milyar 930 milyon dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 5 milyar 183 milyon dolar seviyesindeydi. Sektör toplam cirosunun yüzde 80’inden fazlasını gerçekleştiren Faktoring Derneği üyelerinin yılın ilk yarısında elde ettikleri cironun yüzde 81’ini yurtiçi işlemler oluşturdu. Yurtdışı işlemlerin payı ise yüzde 19 oldu. Yurtdışı işlemlerde büyük ağırlığı ihracat faktoringi oluştururken, toplam ciro hacmi içinde yüzde 1’den daha az paya sahip olan ithalat faktoring işlemlerinde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8 gerileme kaydedildi.

Faktoring Derneği Başkanı Mehmet Çınar, son bir yılda dolar kurunda yaşanan yüzde 17’lik artışa rağmen, dolar bazında yüzde 33.7 büyüme sağlamasının, sektör açısından önemli bir gelişme göstergesi olduğunu söyledi. Dernek üyesi olmayan faktoring şirketlerinin rakamları da dikkate alındığında, toplam cironun ilk altı ayda 8.5 milyar doları aştığının tahmin edildiğini kaydeden Çınar, “Böylelikle sektörümüzün bu yılın sonunda 17 milyar doların üzerinde bir ciro rakamına ulaşmasını bekliyoruz” dedi. Mehmet Çınar, “büyümenin bu hızla sürmesi halinde, önümüzdeki 5 yılın sonunda faktoring sektörü 75 milyar dolarlık ciro büyüklüğünü aşmış olacaktır” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı