"Fakirin havası bizi üzüyor"

Hürriyet Haber
25 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 11:46

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’de bazı yanlış yorumlar yapıldığına işaret ederek, “İşte ‘fakir fukaranın boğazından kesilip Kıbrıs’a gönderilir, Kıbrıslı Türkler yerler’ gibi laflar bizleri üzmektedir.

KKTC’nin gelirleri sınırlı olduğu için anavatan Türkiye bize bu desteği vermektedir. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz maddiyata dayalı bir şey değil” dedi. Eroğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleriyle düzenlenen sohbet toplantısında bir araya gelerek, KKTC ekonomisi ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle sürdürülen görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Ekonomi kelimesini 1980’li yıllarda telaffuz etmeye ve ekonomik programlar yapmaya başladıklarını, kendisinin başbakanlığı döneminde KOBİ’ler ve organize sanayi bölgelerinin kurulması konusunda büyük çaba gösterdiklerini anlatan Eroğlu, bu süreçte Türkiye’nin maddi ve manevi katkısını gördüklerini, bugün artık Kıbrıs Türklerinin ticareti, sanayiyi, dış dünya ile alışverişi öğrendiğini kaydetti.
Turizm ve eğitim
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’de 1985’de ilk kez başbakan olduğu zaman kalkınmanın itici gücünü hizmet sektörü olarak görerek, turizm ve üniversiteye ağırlık verdiklerini ve turizm teşvik yasasını çıkararak yatırımcıların önünü açtıklarını belirtti. 1500-2000 civarında olan yatak kapasitesini 30 bine çıkarmayı hedeflediklerini ve bu hedefe yaklaştıklarını, ayrıca 6 üniversitenin 45 bin öğrencisiyle turizm kadar KKTC ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Eroğlu, hedeflerinin öğrenci kapasitesini 60 bine çıkarmak olduğunu söyledi. Türk hükümetleriyle istişare edilerek yıllık ve 3 yıllık programlar hazırladıklarını, 5 yıllık kalkınma planları yaptıklarını anlatan Eroğlu, 3 yıllık bütçe yapmaya da başladıklarını söyledi. Eroğlu, “Bu sene için Türkiye’nin 850 milyon lira katkısı var. Bütçemizin üçte biri Türkiye’den geliyor” dedi.

13’üncü maaş kalkarsa sosyal sonuçları olur

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir gazetecinin “13. maaş uygulamasına” ilişkin sorusu üzerine, şunları kaydetti: “13. maaş benim başbakanlık dönemimde de uygulanıyordu. Kalkması yönünde bazı görüşler ortaya çıkmasına rağmen kabul etmedim. Çünkü 13. maaşın kalkması başka başka sosyal patlamalara sebep olacaktı. Tedbirler zamana yayarak alınmalıdır.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı