Gündem Haberleri

  Fakir akrabaya nafaka

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni Medeni Kanun Tasarısı yasalaşırsa, yoksul akrabalar, kendilerine yardım etmeyen zengin yakınlarını mahkemeye verip, nafaka isteyebilecek. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıda, kardeş, amca, dayı, teyze gibi birinci derece yakınlara, zengin akrabadan nafaka isteme hakkı tanındı.

  Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan Medeni Yasa Tasarısı'nda, yeni bir nafaka modeli getirildi. Artık, yoksul akrabalar, kendilerine yardım etmeyen zengin yakınlarını mahkemeye vererek, nafaka isteyebilecekler. Tasarıda, kardeşin yanı sıra, amca, dayı, teyze gibi birinci derece yakınlara, zengin ve refah içindeki akrabalarından nafaka isteme hakkı tanındı. Tasarının ikinci bölümündeki aileyi düzenleyen, ‘Nafaka Yükümlülüğü’ başlıklı 364. maddede, ‘‘Herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür’’ hükmü getirildi. Tasarıda, kardeşlerin birbirlerine karşı nafaka ödeme yükümlülüğü, refah içinde bulunma şartına bağlandı. Nafaka davası, mirasçılıktaki sıra gözönüne tutularak açılacak. Nafaka davası, ‘‘Davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibaret’’ olacak.

  KURUMLAR DA İSTEYEBİLECEK

  Nafakanın, yükümlülerin bir veya birkaçından istenmesi hakkaniyete aykırı görülürse, hâkim, nafaka yükümlülüğünü azaltabilecek ya da kaldırabilecek. Dava, nafaka alacaklısına bakmakta olan resmi veya kamuya yararlı kurumlar tarafından da açılabilecek. Korunmaya muhtaç kişilerin bakımı, bununla yükümlü kurumlar tarafından sağlandığı için, bu kurumlar da nafaka isteyebilecek. Tasarıda, ‘‘Bu kurumlar yaptıkları masrafları nafaka yükümlüsü hısımlardan isteyebilirler’’ denildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı