Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Faizlerin inmesine karşın canlanma yok"

  İZMİR, (DHA)
  01 Ağustos 2009 - 17:09Son Güncelleme : 01 Ağustos 2009 - 17:09

  ESİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) öğle yemeğinde konuk olan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, fazileri indirmelerine karşın piyasada eski canlılığın olmadığını söyledi. İç talebi tetiklemek için faizlerin daha da ineceğini belirten Özen, Türkiye'nin ekonomik krizden ihracatla daha hızlı çıkacağını savundu.

  Özen, ekonomik krizden çıkışın hızlı olmayacağını söyledi. Türkiye'de iç talebin diğer ülkelerden daha az daralması ve bankacılık krizi yaşanmaması nedeniyle daha erken toparlanma ihtimali olduğuna dikkat çeken Özen, şöyle konuştu:

  “Faizleri indiriyoruz. Ama o eski canlılığı da görmüyoruz. Eskiden çok daha ciddi bir canlanma yaratırdı. Faizler daha da düşecek. Bu düşüşlerin iç talebi tetiklemesi açısından önemli etkisi olacaktır. Türk tüketicisi bir Amerikan tüketicisi gibi çok boçlu değil. Bu nedenle daha hızlı harcama yapabilecektir.”

  Krizden ilk önce Asya ülkelerinin kurtulacağını belirten Özen, krizin dip aşamasına çok yaklaşıldığını anlattı. Özen, şöyle devam etti:
  “ABD'de mayıs ayından itibaren konut fiyatları arttı, satışlar oldu. Bu da iyiye gidişin bir göstergesidir. Ama bu görüş, sağlam ekonomistlere göre pek doğru değil. Çünkü ABD de halen işgücü piyasasında bir iyileşme yok. Krizden çıkış için sadece özel sektör yetmeyecektir. Mutlaka kamunun da devreye girmesiyle krizden daha rahat kurtulma olanağı yakalanacak. Ülke ekonomisinin iyiye gitmesi için ihracat büyük önem taşıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı