Faizlerin düşmesi Yılmaz'ı sevindirdi

Hürriyet Haber
06 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 1998 - 00:01

Başbakan Mesut Yılmaz, dün Malatya'da katıldığı törenlerdeki konuşmasında, ‘‘Global krize karşı aldığımız tedbirler amacına ulaştı. Faizler 30 puan düştü. Daha da düşecektir. Borsa için de içerdeki olumsuz etki kalkmıştır’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, uluslararası platformda yaşanan ekonomik krize karşı aldıkları tedbirlerin, amacına ulaştığını söyledi.

Yılmaz, son günlerde uluslararası platformda yaşanan ekonomik krizle ilgili olarak hükümetin bir dizi tedbir aldığını ve bunu kamuoyuna açıkladılarını hatırlattı. Bunlardan bir kısmının yürürlüğe konulduğunu, bir kısmının önümüzdeki günlerde ya da haftalarda yürürlüğe konulacağını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

‘‘Krize karşı aldığımız bu tedbirler, amacına ulaşmıştır. Yani bizden kaynaklanmayan, Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden veya hükümetin ekonomik yönetiminden kaynaklanmayan, tamamen dış piyasalardan kaynaklanan krizin, hükümetimiz tarafından Meclis'e getirilen ve Meclis tarafından onaylanarak yürürlüğe giren vergi kanunundan mütevellit bazı yanlış anlamalar, artı algılamalar nedeniyle Türkiye'ye daha fazla olumsuz yansımaması için tedbirler, işlevini yerine getirmiştir. Nitekim, bu tedbirlerin açıklanmasından sonra faizlerde önemli düşme olmuştur. Sanıyorum yüzde 30 küsurluk bir düşüş söz konusudur. Borsa geniş ölçüde stabilize olmuştur. Bundan sonra zannediyorum borsa, daha çok dış borsalardaki gelişmelere bağlı bir seyir izleyecektir. Bu arada faiz oranları da düşmeye devam edecektir.’’

ENFLASYONDA DÜŞÜYOR

Yılmaz, Devlet İstatistik Enstitüsü'nce açıklanan rakamların, enflasyondaki düşüşün devam ettiğini ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: ‘‘Geçen sene Ağustos ayı sonunda yıllık enflasyon oranı yüzde 90'lara varmaktaydı, toptan eşya fiyatlarını söylüyorum... Yıl sonunda yüzde 100 dolayındaydı. Bu yılın Ağustos ayı sonu itibariyle enflasyon oranı, yüzde 67.4'e çekilmiştir. Hükümetimizin 1998 yılı sonu itibariyle 12 aylık enflasyon hedefi yüzde 51. Ağustos ayı sonunda yüzde 67.4'e çekildiğine göre, sene sonunda enflasyon hedefimize ulaşacağımız, açıkça ortaya çıkmıştır. Bu hedeften sapmamız, ancak aylık enflasyon rakamlarında beklenmedik büyük sıçramalar olması halinde söz konusu olabilir. Buna da fazla ihtimal vermiyorum. Dolayısıyla yüzde 50 enflasyon hedefimiz, Ağustos ayı itibariyle yılın son 4 ayına girilirken, ulaşılabilir, gerçekçi bir hedef olarak ortaya çıkmaktadır. Zannediyorum bunun da piyasalar üzerinde, önümüzdeki günlerde olumlu birtakım yansımaları olacaktır.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı