Faizini beyan etmeyen yandı

Hürriyet Haber
07 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1998 - 00:01

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü, faiz gelirleri ile kira ve serbest meslek kazançlarının vergilendirilmesi konusunda iki rehber kitap hazırladı. İlan edilen sınırı aşan faiz gelirleriyle kira gelirlerini beyan etmeyenlere aylık yüzde 15 ceza faizi uygulanacak.

Maliye Bakanlığı, bu yıl ilk kez uygulamaya giren faiz gelirleri ile geçmişten beri yürürlükte olan kira ve serbest meslek kazançlarının vergilendirilmesi konusunda mükellefler için rehber hazırladı. Kitapçıkta, beyanname vermesi gerektiği halde buna uymayanlara olduğu vergi kaybının 2 katı tutarında vergi cezası ile 1 Nisan 1998'den itibaren geçen her ay için yüzde 15 oranında gecikme faizi uygulanacağı hatırlatılıyor.

Gelirler Genedürü Nevzat Saygılıoğlu'nun, yaptığı açıklamaya göre, ‘‘Repo ve faiz geliri elde edenler için beyanname düzenleme rehberi’’ ile ‘‘Kira gelirlerinde gelir vergisi beyanname düzenleme rehberi’’ dünden itibaren vergi dairelerine gönderilmeye başlandı.

Ticari ve serbest meslek kazançlarına yönelik gelir vergisi beyannamesi düzenleme rehberi de önümüzdeki günlerde tüm Türkiye'deki vergi dairelerine gönderilecek. ‘‘Bütün amacımız, vatandaşımızın vergisini doğru ve zamanında ödemesi için ona yol göstermek’’ diyen Saygılıoğlu, hazırlanan rehberlerin büyük bir kitlenin beyanname doldurmasına yardımcı olacağını ifade etti. Gelirler Genel Müdürü, ‘‘Vatandaş Ahmet bey, Fatma hanım, çok basit bir dil ve örneklerle uygulamayı anlayacak. Kim okursa okusun, nasıl beyanname doldurulur, oranlar ne, beyanname vermezse ne olacak, taksitler ne zaman ödenecek, bütün bu soruların yanıtını bulacak’’ diye konuştu.

Faizle diğer gelirler birlikte beyan edilecek

Repo, devlet tahvili, Hazine bonosu, mevduat ve döviz hesaplarından elde edilen faiz gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik rehberde yeralan bazı bilgiler de şöyle:

Devlet tahvili veya Hazine bonosu: Brüt faiz tutarı 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Mevduat faizi: Brüt faiz tutarı 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Repo geliri: Elde edilen gelir, 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Döviz cinsinden faiz: Döviz olarak elde edilen faizin TL karşılığı 1.5 milyar lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Kamu kağıtlarından faiz + mevduat faizi: Brüt faiz tutarı toplamı 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Kamu kağıtlarından faiz + mevduat faizi + repo geliri: Brüt faiz tutarı toplamı ile repo geliri toplamı 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Döviz cinsinden faiz + mevduat faizi: Döviz olarak elde edilen faizin TL karşılığı ile brüt faizin yüzde 67.6 oranındaki istisnası düşüldükten sonraki tutarının toplamı 1.5 milyar lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Sadece bir yerden alınan ücret: Beyanname verilmeyecek. Alınan ücretin miktarı önemli değil.

Mesken kirası + mevduat faizi + repo geliri: Mesken kirası 41 milyon 400 bin lirayı, brüt faiz tutarı toplamı ile repo geliri toplamı ise 4 milyar 630 milyon lirayı aşıyorsa beyanname verilecek.

Bir işverenden alınan ücret + işyeri kirası + repo geliri: Ücret dikkate alınmayacak. İşyeri kirası ile repo gelirinin yüzde 67.6 oranındaki istisna tutarı düştükten sonra kalan kısmının toplamı 1.5 milyar lirası aşıyorsa, beyanname verilecek.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı