Faizden 70 trilyon vergi

Hürriyet Haber
03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu, 1997 yılında mevduat faizinden elde edilen gelirlerin beyan edilmesi sonucu 70 trilyon liralık vergi toplanacağını açıkladı.

Maliye Bakanlığı, geçen yıl elde edilen mevduat faizi gelirinin, bu yıl beyan edilip vergilendirilmesinden yaklaşık 70 trilyon lira vergi geliri beklerken, geçen yıl gelir vergisi stopajı yapılmayan repo kazançlarından ise ne kadarlık bir vergi geliri elde edileceği bilinmiyor.

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu, geçen yıl elde edilen 4 milyar 630 milyon liranın üzerindeki faiz gelirlerinin beyan edilmesinin tasarruf sahibini etkilemediğini hatırlattı. Türkiye genelinde 10 milyon 300 bin olan mevduat hesabı sahibinden, geçen yıl elde ettiği faiz geliri 4 milyar 630 milyon lira sınırını aşan yaklaşık 150 bin kişinin bugünden itibaren Maliye'ye beyanname vereceğini ifade eden Saygılıoğlu, mevduat faizinden stopaj yoluyla zaten vergi alındığı için bunların yaklaşık yarısının yeniden artı bir vergi ödemeyeceğini vurguladı. Beyanname veren mükelleflerden 76 bininin 620 trilyon liralık faiz gelirinin yeniden vergilendirileceğini belirten Saygılıoğlu, bu faiz gelirinin de yaklaşık üçte ikisinin indirileceğini, geri kalan 200-210 trilyon lira üzerinden vergi alınacağını söyledi. Saygılıoğlu, 200 trilyon liradan da ortalama yüzde 35 üzerinden 70 trilyon liralık bir vergi gelirinin elde edileceğini anlattı.

Saygılıoğlu, beyan edilecek repo gelirlerinden ne kadar gelir vergisi tahsil edilebileceğinin ise bilinmediğini açıkladı.

REPO BİLİNMİYOR

Repo gelirlerinin, diğer faiz gelirlerinin aksine geçen yıl gelir vergisi stopajına tabi tutulmadığını kaydeden Saygılıoğlu, repo gelirleriyle ilgili olarak Maliye'nin elinde fazla bilgi bulunmadığını söyledi. Saygılıoğlu, ‘‘Sadece 2.3 katrilyon liralık bir repo stoku olduğunu biliyoruz’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı