Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Faizdeki düşüşe Merkez desteği

Hayri ÇETİNKAYA

Merkez Bankası'nın interbankta kotasyonların üst sınırını ikişer puan birden düşürünce, bono oranları da yüzde 102'ye kadar geriledi. Daha hafta başında yüzde 115'in üzerinde seyreden ve yüzde 110'nun altına düşmez denilen faizler, haftaya yüzde 100'ün altına düşerse şaşırmayın..

ŞUBAT enflasyonunun beklenilenin de altında çıkması ile piyasalarda oluşan yeni iyimserlik dalgası, bono oranlarını yüzde 100 sınırına kadar düşürdü.

Hafta başında yüzde 117 seviyesinde başlayan oranlar dün yüzde 102'ye kadar geriledi. Bu oranlar, bono faizinde 5 günde yaklaşık 15 puanlık bir düşüşü ifade ediyor. Hafta başında bono oranlarının, yüzde 115'in altına inmeyeceği öne sürüldü. Fakat haftanın daha ilk yarısında yüzde 115'in altına inildi. Bu arada faizde alt nokta olarak yüzde 110 gösterilmeye başlandı ve bu seviyenin altına düşmesinin zor olduğu vurgulandı.

Fakat şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile haftanın ikinci yarısında bu kez yüzde 110 seviyesi de kırıldı ve oranlar önceki gün yüzde 106'ye kadar düştü. Fonlama maliyeti nedeniyle yüzde 105'in altına düşmesini imkansız görenler de çıktı. Fakat haftanın son gününde Merkez Bankası'nın verdiği desteğin de etkisiyle bono oranları yüzde 102'ye kadar geriledi.

Merkez Bankası dün sabah bankalararası Türk Lirası piyasası olan interbankta, faiz üst kotasyonlarını ikişer puan birden düşürdüğünü açıkladı. Merkez Bankası'nın bu açıklamasının hemen ardından yüksek seyreden bono oranları hızla gerileyerek yüzde 102'ye kadar indi. İnterbank piyasasının açılışından önce, Türk Lirası sıkışıklığı ve gelecek hafta yapılacak bono ihalesi öncesinde artacak kár satışlarının faizleri yükseltmesi bekleniyordu. Merkez Bankası'nın açıklaması öncesinde bono oranları önceki güne göre 2.5 puan artışla, yüzde 107.5 seviyesindeydi. Fakat Merkez Bankası'nın kotasyon açıklaması, bütün beklentileri alt üst etmeye yetti. Beklenmeyen bu kotasyon indirimi, düşük çıkan şubat enflasyonuna ve bankaların artan döviz satışlarına bağlanıyor.

Merkez'in kotasyon indirimininin ardından faizlerde iki haneli oranlar konuşulmaya başladı. Haftaya bono oranlarını yüzde 100'ün altına düşerse, şaşırmayın.

YENİ MALİYETLER

Faizlerde hızlı düşüş, borsa cephesini de olumlu etkilediği söylenebilir. Borsada önceki gün Rusya ile IMF arasındaki gerginlik bahane edilerek yaşanan kár satışları dün durdu. Dahası tekrar alım dalgasının gelmesi ile borsa tekrar yükselişe geçti.

Borsa dün 70 puan artarak 3 bin 858 puandan kapandı. Hisseler ortalama 1.86 oranında prim yaptı. Borsada işlem hacmi de 100 trilyon liranın üzerinde, 108 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Borsanın yeni maliyetler oluşuncaya kadar, bir süre 3 bin 700 ile 3 bin 900 puan arasında dalgalanması bekleniyor.

YKB’de yeni genel müdür mesajla işe başladı

YAPII Kredi Bankası'nın yeni Genel Müdürü Naci Sığın dün resmen görevine başladı. Burhan Karaçam'ın önceki akşam toplanan Yönetim Kurulu toplantısında istifasının kabul edilirken Naci Sığın da, YKB'nin yeni Genel Müdürü olarak atandı. Yeni Genel Müdür Sığın da, göreve başlar başlamaz, dün sabah tüm Yapı Kredi Bankası çalışanlarına yaptığı açıklamada, Banka'da kaldıkları yerden görevlerine devam edeceklerini belirtti. Sığın, yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘‘YKB Yönetim Kurulu tarafından Genel Müdür olarak atanmış bulunuyorum. 43 yıldır ilk kez, Banka içinden bir kişinin Genel Müdürlüğe getirilmesi, 1991 yılından bu yana YKB'de çalışan biri olarak beni sevindirirken, bu aynı zamanda YKB'nin ulaştığı kurumsallığın da açık bir göstergesidir. YKB çalışanları olarak bu geçiş dönemini de başarı ile atlatacağımıza inanıyorum. YKB'de ekip çalışması devam edecek. Burhan Karaçam'a çalışmaları nedeniyle şükranlarımı sundum. YKB'nin bundan sonra yapacağı atılımların Karaçam'ı da mutlu edeceğine inanıyorum.’’X