Faizde hızlı yükseliş sürüyor

hurriyet.com.tr / AA
21 Ekim 2011 - 12:23Son Güncelleme : 21 Ekim 2011 - 16:33

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 17 Temmuz 2013 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 9.80'e, bileşik getirisi de yüzde 9.47'ye çıkarak yılın en yüksek seviyesini gördü.

Dün, basit 9.09, bileşik 8.80'den kapanan gösterge tahvil faizi sabah açılıştan itibaren yükseliş eğilimine oldu. Öğle saatlerine kadar yüzde 9.19-yüzde 9.35 aralığında seyreden bileşik faiz öğleden sonra bu seviyelerin de üzerine çıktı.

Bugün valörlü işlemlerde basit yüzde 9.80, bileşik 9.47 seviyesine kadar çıkan gösterge tahvil faizi, 24 Ekim Pazartesi valörlü işlemlerde basit 10.00,  bileşik yüzde 9.66 seviyelerine ulaştı.

Gösterge tahvildeki bu seviyeler en son 2010'un ortalarında  görülmüştü. 

Toğuç: Dünkü kararlar etkili

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, da yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası'nın dün gösterge faiz oranını artırmadan fonlama maliyetini artırdığını hatırlatarak, bunun da bugün ikinci piyasada faizlerin son 1 yılın en yüksek seviyesine çıkmasında etkili olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dünkü toplantısında, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde sabit tutmuş, borç vermede ise yüzde 9'dan yüzde 12.5'e yükselterek faiz koridorunu genişletmişti.

Bu artışın akıllıca yapıldığını ifade eden Toğuç, dolar ve euronun içinde bulunduğu olumsuz beklentiye bakıldığını bu seviyelerden bonolara yabancı talebi  gelebileceğini anlattı.

Bu talebin de Türk Lirası talebini artıracağı için Türk Lirası'nın dolar ve euro karşısında değer kazanmasını sağlayacağını belirten Toğuç, Merkez  Bankası'nın da rahatsızlığının kurun geldiği seviyelerden kaynaklandığını anımsattı.

Toğuç, Merkez Bankası'nın kararlarının bunu düzeltecek bir harekete benzediğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle Avrupa tarafında bir karar alınamaması durumu var. Alınsa bile Avrupa Merkez Bankası'nın para basmak zorunda kalacağı ile ilgili bir beklenti var. Bu, euronun değerini aşağı çekecektir. Öte yandan Avrupa ekonomisinin bir türlü toparlanamadığı, dördüncü çeyrekte ve yılın ilk çeyreğinde daralmaya gideceği yönünde beklentiler var. Bu da dolar talebini küresel piyasalarda aşağı yönlü çekecektir. Dolayısıyla Merkez Bankası bonoya yabancı talebi sağlamış oldu. Bundan sonra bononun aşağı yönlü hareket etmesi beklenebilir. Türk Lirası'nın hem dolar hem de euro karşısında değer kazanmasını beklemek lazım.”

Dolar 1.83'e gelebilir

Merkez Bankası'nın bugünkü döviz satım ihalesinde belirlediği 350 milyon  dolara ilişkin ise Toğuç, “Demek ki kendisini daha güvenli hissediyor”  yorumunda bulundu.

Bugünkü ihalede maksimuma yakın bir talebin gerçekleşebileceğini ifade  eden Toğuç, bunun da doları 1,83 liraya doğru çekebileceğini söyledi.

Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nda spekülatif hareket yapabilecek eylemlerin de önünü aldığına işaret eden Toğuç, Türk Lirası borçlanma oranlarını  yükselttiğini ve Türk Lirası borçlanarak döviz piyasasında spekülatif hareket yapanların önünün kesildiğini anlattı.

Akbank: Merkez artık 'şahin'

Akbank'tan yapılan değerlendirmede de dünkü Merkez Bankası kararları için 'şahin' tutum içerisine girildiği ve bunun tahvil piyasasında faizleri artırdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, "TCMB bundan önceki PPK toplantı kararlarında döviz kurundan kaynaklanan fiyat etkilerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalmasını ve iktisadi faaliyetteki yavaşlamaya bağlı olarak enflasyondaki yükselişin geçici olacağını belirtiyordu. Merkez Bankası, küresel görünüm hakkında duyduğu endişeden dolayı 6 Ekim  toplantısında hem TL hem de yabancı para cinsi zorunlu karşılılık oranlarını indirmişti. Ancak TCMB, bu ayki PPK toplantısında daha şahin bir tutum içerisine girmiş  bulunuyor. Merkez Bankası'nın açıklamalarının ardından tahvil piyasasında faizler yükseldi. TCMB kararının ardından faiz yüzde 9'un üzerinde..." denildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı