Faiz kararı Perşembe günü verilecek

ANKA
21.02.2006 - 09:34 | Son Güncelleme:

Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarıyla ilgili kararını vermek üzere 2006 yılının ikinci toplantısını 23 Şubat Perşembe günü yapacak.

Yeniden atanmazsa Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin katılacağı son toplantıda alınacak faiz kararı da aynı gün açıklanacak. Kurul’un faiz oranlarında ocakta olduğu gibi bu ay da bir indirim yapması beklenmiyor.
Merkez Bankası enflasyon hedeflemesi rejimine geçişiyle birlikte kısa vadeli faiz oranlarının belirlenmesine ilişkin sistemde de değişiklik yapmıştı. 2006 yılıyla birlikte başlayan enflasyon hedeflemesi döneminin en önemli yeniliklerinden birini Para Politikası Kurulu’nun faiz konusunda karar alıcı konumuna gelmesi oluşturdu. Enflasyon hedeflemesiyle birlikte kısa vadeli faiz oranlarının doğrudan Para Politikası Kurulu tarafından verileceği yeni bir sisteme de geçilmişti. Kurul’un bir yıllık toplantı takvimi de kamu oyuna açıklanmıştı.

İKİNCİ TOPLANTI

Buna göre Kurul, 2006 yılının ikinci toplantısını 23 Şubat Perşembe günü yapacak. Kurul’un faiz oranlarıyla ilgili olarak alacağı karar da aynı gün kamuoyuna açıklanacak. Kurul’un toplantıları saat 14.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak düzenleniyor.

İlk toplantıya Merkez Bankası ve Hazine yetkilileri de katılacak ve ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini Para Politikası Kurulu’na sunacaklar. Aynı gün yapılacak ikinci toplantıya ise sadece Kurul üyeleri katılacak ve faiz kararıyla ilgili oylama gerçekleştirilecek. Faiz kararı gerekçeleriyle birlikte aynı gün saat 17.00 ile 19.00 arasında Merkez Bankası tarafından bir basın duyurusuyla kamuoyuna açıklanacak.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENMİYOR

Para Politikası Kurulu’nun toplantısında bir faiz indirimi kararı çıkması beklenmiyor. Merkez Bankası beklenti anketinde de şubat ayının birinci dönemi için gecelik faiz oranının halen uygulandığı gibi yüzde 13.5 düzeyinde kalacağı öngörülmüştü.

FAİZ İNDİRMEMENİN GEREKÇELERİ

Banka 23 Ocak’ta yaptığı ilk Para Politikası Kurulu toplantısında da beklentilere uygun olarak faiz indiriminde bulunmamıştı. Para Politikası Kurulu’nun faiz indiriminde bulunmayışına ilişkin olarak yapılan değerlendirmede, aralık 2005’te yapılan toplantıdan sonra geçen sürede açıklanan verilerin enflasyon ve para politikasının görünümünde belirgin bir değişikliğe yol açmadığı değerlendirilmesinde bulunulmuştu. Enflasyondaki düşüş sürecinin yılın ilk çeyreğinde kesintiye uğrayacağı, ancak, ikinci çeyreğinden itibaren devam edeceğinin tahmin edildiği belirtilmişti. Bu saptamanın arkasında yatan temel nedenler ise hizmet sektöründe fiyat artış katılıklarının sürmesi, arz-talep gelişmelerinin enflasyona verdiği desteğin azalması, petrol fiyatları ile uluslararası likidite koşullarına dair belirsizliklerin devam etmesi ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlarda bu olumsuz gelişmeleri yeterli düzeyde telafi edecek hareketlerin henüz başlamamış olması olarak sıralanmıştı.

Para Politikası Kurulu’nun bu değerlendirmeleri nedeniyle Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uyguladığı kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit tutma kararı alınmıştı.

SEDENGEÇTİ’NİN KATILACAĞI SON TOPLANTI OLABİLİR

Para Politikası Kurulu, düzenli toplantılarına 2005 yılı başında başlamıştı. Her ayın 8’inde, 8’inin tatil gününe denk geldiği aylarda da izleyen ilk iş gününde toplanmaya başlaayan Para Politikası Kurulu geçen yıl faiz oranlarıyla ilgil karar alkmıyordu. Faiz kararını Merkez Bankası yönetimi Kurul’un toplantısında dile getirilen görüşleri de dikkate veriyordu.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin Merkez Bankası Başkanlığı görev süresi 13 Mart’ta dolacak. Eğer yeniden bu göreve atanmaz ise bu ayki toplantı Serdengeçti’nin katılacağı son toplantı olacak. Kurul’un mart ayı toplantısı da ayın 23’ünde yapılacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı