Faiz gelirinin beyanı elde edilen yıl olacak

Hürriyet Haber
04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.03.1999 - 00:01

Abdülkadir KÜŞİN

N.Demir (İstanbul): 1998 yılında elde edilen ve 11.7 milyar lirayı geçen faiz gelirleri 1999 yılı mart ayında beyanname verilerek beyan edilecek. 1998 yılı içinde açılmış, vadesi 1999 yılı içinde dolacak hesaplardan elde edilecek mevduat faizlerinin 31.12.1998 tarihine kadar işlemiş, fakat elde edilmemiş kısımları bu beyana dahil edilecek mi?

Faiz gelirlerinin tamamının elde edildiği tarih önemli. İşlemiş fakat elde edilmemiş faizler, 1998 yılı beyanına dahil edilmeyecek. Vadesi 1999'da dolduğu için, 1999 gelirlerine dahil edilecek. Yalnız dikkat edilecek nokta, aynı hesabın içinde, ana paraya eklenmiş 1998 faizleri varsa, o faizlerin beyanı gerekir. Örneğin, Şubat 1998'de açılmış ve üçer aylık dönemlerde nisan, temmuz, ekim aylarında hesabınıza geçmiş faizler, çekilip kullanılmasa bile 1998 yılına ait gelir sayılır. Sadece kasım, aralık dönemi Ocak 1999'a geçer. Yoksa son dönemin Ocak 1999 olması, 1998'de elde edilmiş faizleri beyan etmeme hakkını size vermez.

Basit usulde stopaj yok

Ömer Gürcü (Aydın): Sahibi olduğum dükkánı aylık on milyon lira kira ile götürü vergiye tabi bir esnafa kiraladım. Götürüler, stopaj kesintisi yapmadığı için, ben yıllık gelir vergisi beyannamesi veriyor ve vergisini de yatırıyorum. Yanındaki dükkáncı gerçek usulde mükellef. Stopaj kesip vergisini yatırdığı için, o dükkánın sahibi beyan ve vergi vermiyor. Bu haksızlık değil mi? Şimdi benim kiracım, götürüden basit usule geçti. Artık stopaj kesip vergiyi o mu yatıracak? Ben beyanname ve vergiden kurtuldum mu?

Gelir V.K. 215 numaralı tebliğin 37. maddesine göre, basit usule geçen götürüler, stopaj yapmayacaklar ve muhtasar beyanname vermeyecekler. Bu nedenle siz beyanname ve vergi vermeye devam edeceksiniz. Yıllık kira bedeli, büyük şehirlerde 420 milyon, diğer yerlerde 300 milyon lirayı aşarsa, kiracınız basit usul hakkını kaybeder, gerçek usulde mükellef olur, stopaj ve muhtasar verir. O zaman da siz beyanname ve vergi vermezsiniz. O dükkánı konut olarak kiraya verseniz ve iki misli kira alsanız, istisna sınırında kaldığı için beyanname vermeyeceksiniz. Burada bir adaletsizlik var.



Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı