Faiz dikişi tutmadı dünya borsalarında kan kaybı durmadı

Esra SAHİCİ
09.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Global piyasalarda büyüyen ateş topunu merkez bankaları faiz indirimi ile de söndüremedi. ABD başta olmak üzere toplam 7 merkez bankasının yaptığı faiz indirimleri, borsalara ancak kısa süreli bir nefes aldırdı.

Faiz indirimi hamlesine önce olumlu tepki veren borsalarda, yine sert satışlar yaşandı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da, çizdiği zigzaglarla yüzde 8 ekside başladığı günü yüzde 2.5 kayıpla kapattı. Dolar ise 1.43 YTL’den döndü.

Kötü başlandı

Dün piyasalar güne yine kötü beklentilerle başladı. ABD’nin kurtarma paketinin ardından İngiliz bankalarına yönelik endişeler ve JP Morgan’ın Japon Mitsubishi’ye satışının suya düşebileceği haberleri piyasaların tansiyonu yükseltti. ABD’de bankalral ilgili gelen kötü haberler önce Uzakdoğu borsalarını da sarstı. Endonezya borsasında yüzde 10’un üzerinde değer kaybetmesiyle birlikte işlemler durduruldu. Tokyo borsası yüzde 9.4 değer kaybetti.

Türkiye saati ile 14.00’da yapılan açıklananan, koordineli faiz indirimi piyasalara umut oldu. Bu haberi geçen hafta sonunda bu yana dört gözle bekleyen piyasalar, hızla toparlanmaya başladı. Ancak ’Bu silah geç çekildi’ yorumları piyasaların moralini yeniden bozdu ve kayıplar yeniden hızlandı. Avrupa borsalarında düşüşler tekrar arttı.

İMKB de düştü

Güne yüzde 6.72 oranında kayıpla 29.442 puandan başlayan İMKB ise gün içinde 28.911 puanı test etti. Borsa böylece 2005 Ağustos’tan bu yana ilk kez bu kadar düşük seviyeler görüldü. İlk seansta kaybı yüzde 8’i aşan İMKB, faiz indirim haberi ile toparlandı. İkinci seansta İMKB 100 Endeksi 31.181 puana yükseldi ve kayıp yüzde 1’lere geriledi. Ancak borsanın sevinci kursağında kaldı ve sert satışlarla İMKB’de kayıplar birara yüzde 5’e dayandı. Endeks günü, yüzde 2.5 kayıpla 30.772 puandan tamamladı.

Dolar şovunu yaptı 1.43 YTL’den döndü

PİYASALARDAKİ
gelişmeler döviz piyasasına da anında yansıdı. Önceki gün bankalararası piyasada 1.36 YTL seviyelerine gerileyen dolar dün resmen şov yaptı. Sabah saatlerinde 1.40 YTL ile güne başlayan dolar hızla 1.4370 YTL’ye kadar tırmandı. Faiz haberi ise dolarında gevşemesine neden oldu. Bu haberle birlikte 1.3875 YTL’ye kadar inen dolar, ardından yeniden gözünü 1.43 YTL’ye dikti. Bankalararası piyasada bugün valörlü de 1.4056 YTL’ye gerileyen gören dolar, serbest piyasada 1.4080 YTL’den günü tamamladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı