« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fair Play günleri başlıyor

FIFA Fair-Play Günleri, 07-11 Eylül günleri arasında kutlanacak. -

İSTANBUL, (DHA)
SON GÜNCELLEME
Hafta boyunca FIFA'nın resmi müsabakalarında Fair-Play konulu anonslar gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 11 Eylül'de Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda oynanacak Türkiye-Estonya maçında takım kaptanları kendi dillerinde Fair-Play konuşması yapacak.
YILDIRIM DEMİRÖREN: "TÜM YETKİLİLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR"
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Fair-Play Günleri'nin başlamasıyla ilgili açıklama yaptığı açıklamada, futbolun, Fair-Play kavramının ve anlayışının spor dünyası içinde yayılması ve tanıtılmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.
Demirören, "Günümüzde Fair-Play duygusunun futbol dünyasındaki yerinin güçlenmesi için futbolcu, antrenör, yönetici, spor yazarı, taraftar ve futbolun içinde yer alan tüm yetkililere büyük görevler düşmektedir. Fair-Play kurallarına uygun örnek bireylerin, dolayısıyla nesillerin yetiştirilmesi ve bununla ilgili genel bilgilerin topluma aktarılması gerekmektedir. Bu nedenle; rakibine, takım arkadaşına, antrenörüne, yöneticisine, taraftarına saygı duyan, dürüstlük ilkesinden uzaklaşmayan sporcuların yetiştirilmesi de bu noktada çok önemlidir. Sporcu fiziksel olarak hazırlanırken, aynı zamanda ona Fair-Play ilkeleri aşılanmalı ve bunları yaşamın bir parçası olarak algılaması sağlanıp, buna uygun ortamlar hazırlanmalıdır" dedi.
FIFA Başkanı Joseph S. Blatter ise, Fair-Play Günleriyle ilgili yayınladığı mesajında, "Çocukların birlikte büyüyecekleri sağlam değerlere sahip olmaları gerekmektedir. Futbol, bir takım sporu olarak disiplin, saygı, takım ruhu ve Fair-Play'in oyunda ve hayatta ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını sağlamaktadır. FIFA'nın Fair-Play kampanyası bir müsabaka süresince sahada Fair-Play'i geliştirmekten daha fazlasını içerir. FIFA, geleceğimiz olan çocuklar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine Fair-Play'i teşvik etmek istemektedir" ifadelerini kullandı.
SINIRLARINI SPORCUNUN VİCDANI BELİRLİYOR
Bir Anglosakson terimi olan Fair-Play, salt anlamıyla dürüst oyun ve davranış anlamına geliyor. Futbol/spor için bu kavramı, spor kurallarına uymanın ötesinde etik üstü davranış, rakibe saygı, fizyolojik ve psikolojik olarak zarar vermeme, hileye başvurmama şeklinde değerlendiriliyor. Fair-Play'i diğer kurallardan ayıran en önemli özelliği sınırlarını sporcunun vicdanının belirliyor olması.Bununla birlikte Fair-Play'in değerlendirme kriterleri ise, "Oyun kurallarına uymak", "Rakibi oyunun bir parçası olarak görmek", "Oyun koşullarında şans eşitliğini kollamak" ve "kazanılan zaferi kötüye kullanmamak, yenilince sonuca ve kazanana saygı göstermek" şeklinde sıralanıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler