Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Faili meçhullere özel yetkili savcı

  DİYARBAKIR, DHA
  23 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Nisan 2009 - 00:48

  DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon operasyonları ile gündeme gelen bölgedeki faili meçhul dosyaların yeniden soruşturmak için özel yetkili bir Cumhuriyet savcısını görevlendirdi.

  ’Haklarında daimi arama kararı bulunan dosyalar’ olarak kayıtlara geçen faili meçhul olay dosyaları arasında, Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesi, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden’in 14 Ağustos 1995’te, Mardin’in Savur İlçesi’nde 2 koruması ile şehit edilmesi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın 22 Ekim 1993’te Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde şehit edilmesi, Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’ne bağlı Koçyurdu Köyü’nde 1996’da içinde 11 kişinin bulunduğu minibüsün uzun namlulu silahlarla tarandıktan sonra ateşe verilmesi dosyaları da bulunuyor.

  Eski bakana soru

  Faili meçhul dosyalar için görevlendirilen özel yetkili savcının, Güçlükonak katliamı için bazı basın yayın organlarında açıklamalarda bulunan dönemin Devlet Bakanı Adnan Ekmen’in de ifadesine başvuracağı öğrenildi. Özel yetkili Cumhuriyet savcısının yürüttüğü soruşturmalar arasında olan Diyarbakır’ın Koşuyolu Parkı’nda 12 Eylül 2006’da termosa konulan bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 7’si çocuk 10 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak 3 kişi tutuklanmıştı. Aynı Savcı, itirafçı Abdülkadir Aygan’ın 1990’lı yıllarda 2 kişinin ölümü ile ilgili iddiaları nedeniyle başlatılan kazılar ile ilgili soruşturmayı da yürütmüştü. Silvan karayolu Karaçalı Köyü yakınlarındaki kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmazken, Hani karayolundaki Ziyarettepe Mevkii’nde kazılardan elde edilen kemikler incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı