Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Faili meçhul ifadesi verdi

  Murat ŞAHİN / ANKARA
  10 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 00:52

  Faili meçhul cinayetler soruşturmasında dün Devrimci Karargâh davasının tutuklu sanıklarından eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ifade verdi.

  1995 yılında ortadan kaybolan MİT muhbiri Tarık Ümit’in iş ortağı ve yakın dostu Hakkı Yaman Namlı ile 1994 yılında öldürülen Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan’ın mesai arkadaşı Ali Evrenosoğlu’nun da aynı soruşturma kapsamında ifadesi alındı. Eski özel harekâtçı Ayhan Çarkın’ın, Özel Harekât Daire Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı’nda görevli polis müdürü Ahmet Demirel ve ekibi tarafından öldürüldüğünü ileri sürdüğü Namık Erdoğan’ın arkadaşı Ali Evrenosoğlu, bir saat boyunca bildiklerini anlattı.
  Evrenosoğlu’nun ardından Tarık Ümit’in kaçırıldığı 2 Mart 1995 tarihinde öğle saatlerinde görüştüğü Hakkı Yaman Namlı dinlendi. Namlı, yaklaşık üç saat süren ifadesinde 90’lı yıllarda terörle mücadele adı altında bir ölüm listesi hazırlandığını, bu listede isimleri yer alan iki kişinin de öldürüldüğünü söyledi. Adliyeden ayrılırken açıklama yapan Namlı, “Tarık Ümit’in kaybolmasıyla ilgili devlette olmayan bilgileri tazeledik. Tanık olarak ifademe başvuruldu. Susurluk’un tanığıyım, bunun da tanığıyım. Susurluk’ta verdiğim ifadeden farklı bir şey yok. O oluşum mahkûm oldu. Gerisini de zaten savcı araştırıyor” dedi. Namlı, soru üzerine Abdullah Çatlı’yı tanıdığını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı