Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fail-i meçhulün ardındaki esrar

Enis BERBEROĞLU

Bu köşede polisiye haberlere yer vermemizin temel nedeni fail-i meçhul ayıbına isyandır. Fail-i meçhul cinayetler eğer siyasi motif taşıyorsa rejimin kara deliğidir. Yok sıradan cinayetler bile çözülemiyorsa, sistemdeki daha büyük belanın ayak sesidir. Tıpkı 16 Aralık 1997 tarihinde bu köşeye aktardığımız iki infazın hazin öyküsünde olduğu gibi...

Gelin biraz hafıza tazeleyelim.

* * *

İranlı çift 12 Aralık 1997 günü Avcılar'daki evlerinden öğle saatinde 7 yaşındaki oğullarıyla çıktı. Altı aydır İstanbul'da yaşayan Muzaffer Muhammed Nezdah (35) çocuğu okula bıraktıktan sonra eşi Halime'den ayrılarak eve döndü. Perdeciye uğrayan Halime Hanım, akşam saatlerinde eve girmek isterken ışıkların yanmadığını fark etti... Kapıyı açtığında karanlıkta kanlar içinde yatan iki ceset gördü, panikleyerek Kumburgaz'daki akrabalarının yanına kaçtı. Gece saat 22.00 sularında polisle birlikte girdiği evde, eşini ve bir iş arkadaşını ölü buldu.

Olay yerinde 10 boş kovan bulundu. İki cesedin kol ve bacaklarındaki kurşun yaraları, ölmeden önce yapılan işkenceye işaretti.

Son kurşunlar kafalara sıkılmıştı.

* * *

Muzaffer Muhammed Nezdah ile arkadaşı Metin Yalınkaya (39) görünürde Yüksekova'da hayvan ticareti yapıyordu...

Ama hem Nezdah, hem de Yalınkaya uyuşturucu suçundan sabıkalıydı.

Çifte cinayetin İranlı kurbanı, Urumiye Kenti'nde kuyumculuk yaparken cezaevine düştü, 1995 yılında firar ederek Türkiye'ye yerleşti.

İkinci kurban Metin Yalınkaya 1990 yılında Bulgaristan'da 15 kilo eroinle yakalanarak hapse girdi...

Cinayetin profesyonel üslubu dikkati çekti. Olay yerindeki 10 boş kovana rağmen komşuların tek el bile silah sesi duymadığı ortaya çıktı. Katil veya katillerin susturucu kullandığı tahmini ağırlık kazandı.

* * *

Çifte cinayetteki uyuşturucu izinden yürüyen polisin şansı, dört-beş ay sonra Hüseyin Baybaşin'in Hollanda'da yakalanması ile döndü.

Baybaşin'in telefonlarını dinleyen Hollanda polisi, İranlı cinayetinin gerekçesini ortaya koydu... Baybaşin'den 3 milyon mark alarak 600 kilo eroin getirmek üzere anlaşan İranlı Nezdah, sözünü tutmayınca hakkında ölüm emri çıktı. Cinayet kiralık katiller tarafından işlendi.

Böylece sıradan yeraltı dünyası infazı gibi gözüken bir cinayetin bile uluslararası uyuşturucu ticaretine ışık tutacak bilgi içerdiği yine kanıtlandı... Aynı zincirin halkaları olan Sarıtaş kardeşler cinayeti ve Hüseyin Uzun'un anlatımı yarına...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI