KONYA HABERLERİ

Fahrünisa Hatun Sosyal Tesisi’nin temeli atıldı

DHA
10 Mayıs 2017 - 15:08Son Güncelleme : 10 Mayıs 2017 - 15:09

Fahrünisa Hatun Sosyal Tesisi’nin temeli atıldı

DHA

KONYA,(DHA)- MERAM Belediyesi tarafından Uluırmak Ali Hoca Mahallesi’nde yaptırılacak ve Hz. Mevlana’nın müritlerinden Fahrünnisa Hatun’un isminin verildiği sosyal tesisin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Meram Belediyesi tarafından Uluırmak Ali Hoca Mahallesi Çaybaşı Caddesi üzerinde düzenlenen Fahrünnisa Sosyal Tesisi’nin temel atma törenine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, Karatay Belediye Başkan Vekili Leyla Erdal,  Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların yöneticileri, teşkilat mensupları, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Belediye Başkanı Fatma Toru, ''Hikmet pınarlarından, aşk deryasından şehrin beslendiği Hz. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin- i Konevi, Ateşbaz- ı Veli ve pek çok velinin yanı sıra Fahrunnisa Hatun gibi müstesna kadın veliler de vardır. Temelini attığımız bu tesisin bahçesinde metfun olan Fahrunnisa Hatun; Selçuklu dönemi Konya’sında yaşamış Allah dostlarından biridir. Asıl adı ‘Nizam Hatun’ olan kadın velinin, Hz. Mevlana’nın ilk kadın müridi olduğu Ahmet Eflaki’nin ‘Ariflerin Menkıbeleri’ eserinde zikredilir. Veli ve kamil bir kadın olan Fahrunnisa Hatun için zamanının Rabiası denmektedir. Hz. Mevlana’nın ziyaret ettiği sayılı kişilerdendir. Tarihimizde ve gönlü dünyamızda yer etmiş, inanç turizmi açısından da ziyaretçi alan bu mekanı ihya etmeyi, geçmişimize ve şehrimize bir borç olarak bildik” dedi.

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Bin 960 metrekare arsa üzerinde bin 326 metrekare inşaat alanında bodrum, zemin ve 2 kattan oluşacak yapımızda; Çocuklarımız ve gençlerimize yönelik kütüphane, çok amaçlı derslikler, toplantı ve sohbet salonları,  fitness ve sağlıklı yaşam salonu, mescit, lavabolar, mutfak, sedirli salon  ve sanat galerisi bulunacaktır. Bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz tesisimiz 1 milyon 752 bin TL’ye mal olacaktır. Gençlerimiz, kadınlarımız, bölgede yaşayan insanımızın kullanacağı bu mekanın inşasında hedef; bölgedeki sosyo-kültürel amaçlı tesis eksikliği ve sizlerden gelen taleple birlikte, Fahrünnisa Hatun zaviyesini ziyarete gelen misafirlerin ihtiyacı olan mekanların sağlanması, bölgenin güzelleştirilmesi, bölge insanının sohbetler vasıtasıyla iletişiminin artırılmasıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Fahrünisa Hatun Sosyal Tesisi’nin temeli atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fahrünisa Hatun Sosyal Tesisi’nin temeli atıldı haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı