« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Faciaya davet

Can güvenliği gereği Ali Sami Yen Stadı’ndaki merdiven boşluklarının ve kapı girişlerinin boş bırakılması gerekiyordu. Fakat özellikle kapalı tribündeki taraftarlar bu hayati kurala uymadı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
ALİ Sami Yen Stadı dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Sarı kırmızılı taraftarların coşkusu ve takımlarına verdiği destek dört dörtlüktü. Fakat, bazı taraftarların yaptığı hareketler faciaya davetiye çıkardı.

Can güvenliği açısından statlardaki merdiven boşluklarının ve kapı girişlerinin mutlaka boş tutulması büyük önem taşıyor. Fakat, özellikle kapalı tribünde bulunan taraftarlar merdiven boşluklarını doldurarak UEFA’nın bu hayati kuralını çiğnedi. Sarı kırmızılı yöneticilerin, bu konuda statta anons yaptırmaları da taraftarların merdiven boşluklarını boşaltmalarını sağlayamadı. Bereket dün statta olağanüstü bir olay yaşanmadı. Eğer yaşansaydı, bir facia yaşanabilirdi.

Hakem meşale için anons yaptırdı

Galatasaraylı taraftarlar dün akşam meşale yakma yasağını da deldi. UEFA’nın bu konudaki kesin kurallarına rağmen maç öncesinde ve maç sırasında tribünde meşaleler yakıldı. 22. dakikada Ümit Karan’ın attığı ilk gol sonrasında kapalı tribünde meşale yakılınca, Alman hakem Michael Weiner, saha içinde Almanca bilen Ümit Karan’dan, meşalelerin yakılmaması için anons yapılmasını istedi. Ümit, hakemin bu talebini kaptan Hakan Şükür’e, Şükür de takım menajeri Mustafa Turgun’a iletti. Bunun üzerine statta uyarıcı anons yapıldı.

UEFA gözlemcilerinin gerek merdivenlerin boş bırakılmamasını ve gerekse meşale yakılmasını not aldıkları belirtildi. Her iki olay nedeniyle Galatasaray’a para cezası verilmesi bekleniyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz