ANKARA HABERLERİ

Faciadan sonra belediyeden OSTİM’e itfaiye kur çağrısı

Hande BAŞPINAR
19.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

OSB yönetimlerinden itfaiye teşkilatı kurmalarını isteyen Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı, aksi takdirde sorumluluk kabul etmeyeceğini belirtti. OSTİM yönetimi “Hizmeti belediye versin” dedi.

Hande BAŞPINAR

OSTİM’de gerçekleşen patlamanın yankıları devam ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından organize sanayi bölgelerine gönderilen genelge tepki topladı.

OSB yönetimlerinden itfaiye teşkilatı kurulmasını isteyen Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, aksi takdirde sorumluluk kabul etmeyeceğini belirtti.

OSB Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kurulan Organize Sanayi Bölgelerinde her tür plan, proje ve ruhsatlandırma ile bunların her yönden denetiminin Organize Sanayi Bölgeleri yönetimine verildiği ifade edilen genelgede, şunlar söylendi:
“Tamamen yönetiminizin yetkisi dahilinde olan ruhsat aşamasında verilen itfaiye raporundan sonra İtfaiye Dairesi Baskanlığı’nın mevzuat gereği hiçbir şekilde kontrol ve denetim yetkisi bulunmamaktadır.

İtfaiye raporu alan işletmelerde daha sonraki süreçte ne gibi değişiklikler yapıldığından ve kapasite arttırımından itfaiye birimimizin haberi olmaması ve organize sanayi bölgesindeki yetki ve sorumluluğun sanayi bölge yönetiminde olması, denetim zaafiyeti oluşturmaktadır.

Acil zirve

Bu nedenle, ilgili kanun ve yönetmelikler gereği itfaiye birimlerinin acilen oluşturulması, bu mümkün olmadığı takdirde ruhsat verme ve denetim yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza devredilmesi halinde gerekli kontrol, denetim ve ruhsatlandırma işlemleri başkanlığımız ilgili birimlerince gerçekleştirilecektir. Aksi takdirde itfaiye hizmetleri dahil diğer yasal işlemlerden doğacak hukuki sorumluluklar, organize sanayi bölgelerinin yönetimlerinde olacaktır.”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın konuyla ilgili olarak, “Bugüne kadar bu yönde hizmet veren Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ydı. Bundan sonra da aynı hizmeti vermelerini kendilerinden talep ediyoruz” diye konuştu. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ise, OSB yönetimlerine gönderilen genelgeyle ilgili bir toplantı düzenlemeye hazırlanıyor. Toplantı, 21 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Faciadan sonra belediyeden OSTİM’e itfaiye kur çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı