Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Facia yaşanmadan tedbir alın

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

  Kurtköy’de tehlikeli madde kullanan sanayi kuruluşları ile evler yanyana

  Son 10 yılda hızlı bir sanayileşme ve gelişme süreci yaşayan Kurtköy sakinleri, düzensiz ve plansız yapılan sanayi kuruluşları yüzünden geceleri rahat uyuyamıyor.

  Kurtköy'de 1990'lı yılların başında tek tük bulunan fabrikaların sayıları, günümüzde 500'ü bulurken, nüfusu da 3 katına, yani 30 bine çıkmış. Artan nüfus ve gelişen sanayi bölgesi geniş olmayan Kurtköy'de çalışmak ve yaşamak için aynı alanlara sıkışmış kalmış. Fabrikalarla evler, okullar yanyana.

  Ne itfaiye var ne hastane

  Kurtköy halkı ise bu durumdan muzdarip. Çünkü onlar, Pendik Belediyesi sınırlarında bulunduklarından tüm belediye hizmetlerini de 8 kilometre uzakta bulunan merkezden alıyor. İtfaiye, hastane gibi ciddi problemler var. Bölgede, geçmişte akılda kalan 3 büyük patlama yaşanmış. 10'a yakın insan hayatını kaybetmiş. Onlara göre nedeni, yeterli olmayan ve uzakta bulunan itfaiye ve hastane. Bir de evlerin içine fabrikaların yapılmasına izin verenler.

  Pendik İtfaiyesi'nin hizmeti alanında bulunan Kurtköy'ün itfaiyeye en yakın noktası 8 kilometre. En uzak noktası ise, şu an tamamlanmak üzere olan 35 bin konutluk uydukent, 12 kilometre. Gerçi itfaiye için bir alan belirlenmiş, ancak şu an için bu proje beklemede.

  Kendileri de başedemedi

  TEM otoyolu ile O-1 karayolu arasında kalan Kurtköy'de bir sağlık ocağı dışında herhangi bir sağlık kuruluşu mevcut değil. Bu sağlık biriminde ise acil birçok müdahale yapılamıyor. Birçok kişi özellikle TEM otoyolunda oluşan kazalardan gelen yaralılar Pendik Devlet ve Kartal Devlet Hastaneleri'ne sevk ediliyor.

  Bölgede, Botaş da dahil olmak üzere tehlikeli madde dolumu depolamasını yapan birkaç şirket var. Her birinin kendi yangın müdahale ekipleri ciddi şekilde çalışıyor ancak kimyevi yanıcı ve patlayıcı hammadde kullanarak üretim yapan işyerlerinin bir çoğunda bırakın söndürme ekiplerini, söndürücü dahi yok diye dert yanan Muhtar Vedat Özdemir, ‘‘Bölgeye bir süre önce gelerek, burası sanayi bölgesi mi yoksa ikamet bölgesi mi olsun diye baktılar. Herşey içiçe geçmiş. Onlar da başedemeyip, çekip gittiler. Havaalanımız yakında açılacak şu an kadar ne yol genişletildi, ne itfaiye getireyim diyen oldu. Havaalanını kendi itfaiyesi var ama yeterli gelmez. Çünkü bölge hassas bir bölge’’ diye konuştu.

  Kısa bir süre sonra hizmete girecek havaalanının bölgede hareketliliğe neden olması beklenirken, halk uçakların iniş yaptığı pistleri komşu bulunan sanayi kuruluşlarını gördükçe uykusu kaçıyor. Bölgede henüz tamamlanmayan projelerin tamamlanmasının ardından nüfusunun 100 bini bulması beklenen Kurtköy'de halk, ‘‘Facia gelmeden önlem alın’’ diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı