Gündem Haberleri

  Facia dalgaları

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'dan Yalova ve Bandırma'ya sefer yapan katamaran tipi dev feribotların yarattığı 1.5 metrelik dalgaların sahillerde tehlike yarattığı ortaya çıktı.

  Balıkçı ve tekne sahiplerine göre hızları saatte 33 mile kadar çıkan Yenikapı-Yalova, Yenikapı-Bandırma feribotları, 25 m. uzunluğunda 1,.5 m. boyunda dev dalgalara neden oluyor. Bu feribotların, Kınalı ile Yassıada arasından geçiş yapmaları, dalgaların gücünü artırıyor. Hem Marmara, hem de Kınalı ve Burgazada sahillerindeki teknelerde balık tutanlar sürpriz tehlikelerle karşılaşıyorlar. Geçen hafta dalgaya maruz kalan bir teknedeki çocuğun düşüp, yaralandığı bildiriliyor. Tekne sahipleri, ‘‘Feribotlar adaların arasından geçmek yerine, Hayırsız Ada'nın Güneybatısından geçse sorun kalmaz’’ diyorlar.

  Bandırma'da rota değişti

  Feribotların sahillerdeki olumsuz etkisini, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi Genel Müdürü Binali Yıldırım da kabul etti. Yıldırım, Yenikapı-Bandırma seferlerini yapan deniz otobüslerinin, Bandırma sahillerindeki 3 küçük adacık ile Tatlısu ve Karşıyaka sahillerinde olumsuz etkisi yüzünden, burada 10 gün önce rota değişikliği yaptıklarını belirtti. Ancak Kınalıada önlerinde ise bir rota değişikliği düşünmediklerini söyleyen Yıldırım, şöyle dedi:

  Yolumuz 25 dakika uzar

  ‘‘Feribotlarımız şu anda Sivriada'nın 200 metre yakınından geçiyor. Rotaları Kınalıada ile Sivriada'nın arasında. Önceleri adaları ortalayıp geçiyorlardı. Şimdi Sivriada'da iskan olmadığı için hız kesip Sivriada'yı yalıyarak geçiyorlar. Bu rotayı izleyen teknelerimiz, 45 ila 55 dakikada Yalova'ya ulaşıyor. Sivriada'nın güneybatısından geçen bir rota izlenirse, 25 dakikalık gecikme olur, bunun uygulanması mümkün değil.’’

  Katamaran dalgası Manş'ta can aldı

  Marmara’daki dalga tehdidinin bir benzeri de, Manş Denizi'nde yaşanıyor. Bu yüzden plajlara ‘‘Beklenmedik dalga’’ tabelaları kondu. Bu arada İngiltere'nin Harwich Limanı'ndan Hollanda'ya gitmekte olan HSS Discovery adlı kataramanın dalgaları da, John Sibley adlı 47 yaşındaki balıkçının ölmesine yol açtı. Katamaranın yarattığı 4.5 metrelik dev dalganın etkisiyle tekneden suya düşen balıkçı, kurtarılamadı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı