Teknoloji Haberleri, Son Dakika, Haberler

TEKNOLOJİ

  Facebook yasaklanıyor tuzağına sakın düşmeyin

  27 Nisan 2014 - 09:08Son Güncelleme : 27 Nisan 2014 - 09:16

  Twitter ve YouTube'un ardından Facebook'un yasaklanıp yasaklanmayacağı hep soru işareti olarak kaldı. Bunu fırsat bilen hacker'lar ise Facebook'ta yeni bir salgın başlattı. 'Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor' başlıklı gönderilerde iki gündür patlama yaşanırken, kullanıcıların yasaktan etkilenmemesi için verilen linkteki programın indirilmesi isteniyor. Elbette ne böyle bir yasak söz konusu, ne de sizi yasaktan koruyacak bir program!

  Gün geçmiyor ki Facebook veya Twitter'da yeni bir salgın baş göstermesin. Son olarak Facebook'un yasaklanacağını iddia eden bunun sözde reçetesini sunan mesajlar sosyal medyada hızla yayılıyor. İşte o mesaj;

  "ARKADAŞLAR FACEBOOK TÜRKİYE'DE YASAKLANIYOR!!!

  Bu hafta sonu Facebook Türkiye'de yasaklanacağını söylüyor bütün haberler. Biraz araştırma yaptım ag antisanFacebook yasaklanıyor tuzağına sakın düşmeyinsür diye bir program buldum. Şu an YouTube'a falan girebiliyorum sanırım Facebook'ta da işe yarar. Lütfen herkes programı indirip kursun AG Antisansür"

  Bu şekilde hacker'lar kullanıcıları virüs olduğu şüphe götürmeyen link'e yönlendirirken, link'e tıklayan kullanıcıların bilgisayarına 'antisansür.exe' isimli bir dosya yükleniyor.

  Virüsün bilgisayarda nelere yol açtığı henüz bilinmezken, ilk etapta "Facebook yasaklanıyor" başlıklı mesajı kullanıcının hesabından paylaştığı ve bu şekilde yayılma şansı bulduğu dikkat çekiyor.

  ASLA TIKLAMAYIN

  Facebook'un yasaklanması gibi bir şey söz konusu değil. Böyle bir şey olsaydı dahi adı sanı duyulmamış ve kimden geldiği belli olmayan bu tür link'lere tıklayarak .exe soyadlı dosyaları indirmek oldukça tehlikeli. Bilgisayarları kontrolüne kolayca alabilecek bu tip programlardan kurtulmak da yüklemek kadar kolay olmadığından ve her antivirüs yazılımı bu hataları bertaraf edemediğinden siz siz olun, bu tip iletileri dikkate almayın.

  Ülkemizde halen erişime kapalı olan YouTube'a girmek isteyen kullanıcılar istedikleri halde DNS numaralarını değiştirebileceği gibi, güvenilir VPN uygulamalarını da indirerek siteye erişim sağlayabiliyor.

  YASAKLI SİTELERE GİRİŞ YÖNTEMLERİ

  selimozturk@hurriyet.com.tr
  twitter.com/selimozturk

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 7 Yorum }
  • provocative woman 25.4.2014 10:54:27
   Fenalık geldi valla, iyice suyunu çıkardılar.
  • âsin han 25.4.2014 10:07:55
   Aman geziciler hemen inanır,aradıkları şey zaten bir yasak olsa da sokağa dökülseler,maksat memleket,halk değil maksat düşmanlık,nefret Allah akıl versin
  • mücahit özm 25.4.2014 09:43:04
   bide buna inanıp hükümeete sövenlerde var :)
  • hasan hasırcı 25.4.2014 09:42:31
   benim facebook adresine de gelmiş büyük bir ihtimal bilgisayarı virüslü olan arkadaşlarınızdan geliyor.
  • ene s efa 25.4.2014 09:28:48
   Dün akşam arkadaşın biri bunu face de paylaştı. direk yalandır dedim. üstelik programa da dikkat edin diye uyardım.
  • Fikri Zengin 25.4.2014 09:26:02
   Olur olmaz şeylere yasak getirirsen birileride çıkar bunu kullanır. Vatandaş bu kadar bilinçli olsaydı bu yasakları getirenler de olmazdı belkide.
  Sayfa Başı
  Haberleranketbodrum masalıbodrum masalı 16. bölümbodrum masalı yeni bölümaöfaöf sınav sonuçlarıaöf final tarihi