Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Facebook ve Twitter’dan 4.5G ücreti istenebilir

  Hürriyet Haber
  10 Mart 2016 - 10:23Son Güncelleme : 10 Mart 2016 - 11:10

  4.5G ile birlikte Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketlerinden bedel talep etme konusu tartışılıyor.

  Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre 1 Nisan’da uygulamaya girecek 4.5G ile daha hızlı internet hizmeti vermeye başlayacak operatörlerin, veri trafiğinden en çok yararlanan Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketlerinden altyapıyı kullanma karşılığında bedel talep etme konusu tartışılıyor.

  4.5G’nin 3 eksiği4.5G’nin 3 eksiği

  OPERATÖRE BİR BEDEL ÖDEMİYOR

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) üst düzey bir yönetici, konunun dünyada çok tartışıldığını ve Almanya’nın bazı servisleri ücretli hale getirdiğini vurguladı. Yetkili, Türkiye’de bu yönde bir hazırlığın olup olmadığı sorusunu, “Kurumun bu konuda bir çalışması yok” sözleriyle yanıtladı. Sektörde, “Over The Top” (OTT) servisler olarak da anılan uygulamalar, operatörlerin kurduğu altyapı üzerinden hizmet veriyor. Bu servisler, operatöre bir bedel ödemiyor. Bu kapsamda Whatsapp, Facebook, Twitter gibi uygulamalar bulunuyor. 

  Facebook ve Twitter’dan 4.5G ücreti istenebilir

  4.5G ile aranılan kişinin telefonu en az 3 saniye daha geç çalacak4.5G ile aranılan kişinin telefonu en az 3 saniye daha geç çalacak

  OTT’LER TABİ DEĞİL’

  4.5G uygulamasına günler kala, bu alanla ilgili önemli bir tartışma daha gündeme geldi. 4.5G ile internet hizmeti hızlanacak. Dolayısıyla bu servislerin de vereceği hizmetin hızı da kalitesi de artacak.  İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, bu konunun bir süredir tartışıldığını belirterek, “Burada iki unsur var. Ağ tarafsızlığı diye herkesin interneti kullanmakta özgür olduğuna dair bir bakış var. Bir de Altyapı sahibi şirketler bedel almalı’ diye konuşuluyor. OTT’ler de ‘Biz olduğumuz için daha fazla trafik oluşuyor ve operatörler para kazanıyor’ diyor. Operatörler de ‘Biz yatırım yaptığımız için siz daha çok kullanılıyorsunuz’ görüşünde. Bu kapsamda, her iki taraf da birbirinin verdiği hizmetlere dönük hizmet vermeye başladı” dedi.

  Etiketler: internet , 4.5g , OPERATÖR
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı