Facebook, Twitter’ı alamadı, FriendFeed’i 11 saatte bağladı

Hürriyet Haber
12 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2009 - 10:15

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, gerçek zamanlı haberleşme ve paylaşım sitesi FriendFeed’i satın aldı.

Facebook, Google’ın eski çalışanları tarafından Ekim 2007’de kurulan FriendFeed’i bünyesine katacağını açıkladı. Satış anlaşmasına göre, FriendFeed, devirden sonra bağımsız olarak yayınını sürdürecek, ancak bir süre sonra Facebook ile birleştirilecek. Satıştan çok memnun olan FriendFeed kurucularından Bret Taylor, satışla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Facebook ile birkaç aydır konuşuyorduk, anlaşmamız ise 11 saat sürdü. Potansiyelimizi Facebook’un 250 milyon kullanıcısına yansıtmak için sabırsızlanıyoruz. Güzel ve keyifli günler göreceğiz” dedi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise bu anlaşmadan çok memnun olduklarını belirterek, FriendFeed’in basit ve zarif bir hizmet sunduğunu söyledi.

Google’a rakip olacak
FriendFeed’in Google veya kendisinden daha popüler olan rakibi Twitter tarafından satın alınacağını tahmin ediyordu. FriendFeed’i satın almasıyla ‘gerçek zamanlı’ arama alanında önemli bir güç elde eden Facebook, böylece bu alanda lider olan Google için ciddi bir rakip haline geleceği belirtiliyor. Geçen yıl 500 milyon dolar teklif veridiği Twitter’ı satın almayı başaramayan Facebook’un en iyi ikinci seçenek olan FriendFeed’i bünyesine katarak, Google karşısında konumunu güçlendirdiği kaydediliyor.

Son 1 yıldır popüler
Kullanıcıların listelerine ekledikler arkadaşlarının çevrimiçi alemdeki faaliyetlerini izleyebildikleri, Facebook, Twitter, MySpace gibi ortamlarda neleri paylaştığını gerçek zamanlı olarak görebildikleri FriendFeed, son bir yılın en popüler paylaşım siteleri arasında gösteriliyor. Firmanın Kaliforniya Mountain View’daki merkezinde çalışan 12 kişi, Facebook’un komşu şehir Palo Alto’da bulunan ofisine taşınacak. FriendFeed’in dört kurucusu Taylor, Paul Buchheit, Jim Norris ve Sanjeev Singh, Facebook üretim ekiplerinde yönetici pozisyonlar üstlenecek.

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı