Dünya Haberleri

  Face control

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in, Moskova havalimanında “aşağılandığı” öne sürüldü. Rus ve İsrail basınına göre Peres’in bizzat “yüz kontrolü” yaptırması istendi, apronda yürütüldü, VIP masrafları ödetildi.

  RUSYA’NIN başkenti Moskova’da, 2. Dünya Savaşı’nın bitişinin 65. yıldönümü 9 Mayıs’da görkemli törenlerle kutlanırken, Kremlin ile İsrail arasında diplomatik kriz patlak verdiği öne sürüldü. İddia, İsrail gazetesi Maariv’e ve Rusça yayın yapan News.ru sitesine konuşan ve ismi açıklanmayan İsrailli diplomatlara dayanıyor. “Rus yönetiminin İsrail’e karşı aşırı tavrı” olarak yorumlanan iddia özetle şöyle:
  Peres, şeref konuğu olarak bulunduğu zafer kutlamalarından ayrılmak üzere Moskova havalimanına geldi. Normalde konuk ülke liderinin pasaportu, kendi protokol memuru tarafından ibraz edilir veya evsahibi ülkenin bir görevlisi VİP salonunda bunu yapardı. Ama Rus sınır muhafızları, Peres’e, sıradan bir Rus vatandaşı gibi davrandılar.
  Bir saat beklettiler
  Önce Peres’ten bizzat pasaport bankosuna gelip yüzünü göstermesi istendi. Ardından alanda bekleyen özel uçağına heyetiyle birlikte yaya olarak gitmesi talep edildi. İsrail’in Rusya Büyükelçisi Anna Azari’nin sert itirazı üzerine Peres’i uçağa kadar götürecek bir limuzin zar zor tahsis edildi. Fakat bu defa da uçak bir saat apronda bekletildiği gibi, VİP bölümünün yüklü hizmet faturası da Peres heyetine kesildi.
  News.ru, “Moskova havalimanında ‘face control’ yaptırmak zorunda kalan ilk yabancı cumhurbaşkanı herhalde Peres olmuştur” diye yazdı. Rus ve İsrailli yetkililer ise herhangi bir “aşağılanmanın” yaşanmadığını resmen açıkladılar.

  ‘Rövanşı Ayalon’a bırakın’

  ‘One minute’ mağduru Peres ile Medvedev arasında Moskova’da gerilim gözlenmemişti. Ancak Medvedev’in Hamas lideri Halid Meşal ile buluşması, İsrail’in tepkisini çekmişti. Son olayın ardından Maariv’in internet sitesine yazan bir İsrailli okuyucu, Türkiye ile “alçak koltuk” krizinin mimarını hatırlatırken, “Ruslara karşı rövanşı, bu işi iyi bilen (İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı) Danny Ayalon’a bırakın” diye espri yaptı.

  “Yüz kontrolü” anlamına gelen “face control” son dönemde İngilizce’den aynen Rusça’ya geçti. Özellikle pahalı gece kulüplerinde davetsiz misafirler, “tipleri” beğenilmezse içeri alınmıyorlar. Buna Rusça’da “feys kontrol” deniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı