Ege Haberleri

EGE

  Fabrika arsasıydı artık tarla oldu

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  23 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 22:48

  Denizli Sanayi Odası’nın organize sanayi bölgesi yapmak için Çal’a bağlı Denizler’de aldığı ve krediye karşılık bir bankaya ipotek gösterdiği arazi, borç ödenmeyince icra yoluyla satıldı.

  DENİZLİ Sanayi Odası (DSO) 1998’de organize sanayi bölgesi yapmak için 26 milyar 575 milyon TL’ye Denizler’de arazi aldı. Oda, arazinin 1 milyon 454 bin 954 metrekaresini Çardak’taki Özdemir Sabancı Sanayi Bölgesi’nin altyapısı için bir bankadan kullanılan 1.5 milyon dolar krediye karşılık ipotek gösterdi. Ekonomik krizden dolayı kredi geri ödenemeyince, Denizler Organize Sanayi Bölgesi’nin 1 milyon 739 bin 454 metrekarelik arazisi 2007’de icra yoluyla 705 bin YTL’ye Halk Bankası’na satıldı. Banka da araziyi, Erdem Şirketi’ne sattı. Arazinin bir kısmı tarla oldu, bir kısmına da süt sığırcılığı için tesis kurulacağı belirtildi. Bu duruma isyan eden Denizler’in AKP’li Belediye Başkanı Yüksel Topal, kendileri ve Çal Mal Müdürlüğü ile imza- lanan protokol gereği Denizli Sanayi Odası’nın araziyi organize sanayi bölgesi kurmak şartıyla aldığını vurgulayarak, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

  İstihdam yaratacaktı

  Topal, arazinin devrinden sonra DSO’nun hazırlattığı planı onayladıklarını ancak daha sonra hiçbir gelişme olmadığını söyledi. Topal, organize sanayi bölgesinde yaklaşık 60 fabrika kurulmuş olacağını vurguladı, "Bu da 7 bine yakın kişinin istihdamını sağlayacaktı. Çal, Çivril, Baklan ve Bekilli’nin işsizlerine iş kapısı olacaktı. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekir. Denizler Organize Sanayi Bölgesi için büyük umutlarımız vardı. Herkes buna inandı. Törenler yaptık ve yatırımcı beklemeye koyulduk ancak bir de baktık ki arazi icra yoluyla satıldı" dedi.

  Yapabilecek birşey yok

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizler Organize Sanayi Bölgesi arsasını Halk Bankası’nın cebri icra yoluyla haczedip artırmayla sattığını belirtti, şunları söyledi: "Benden önceki dönemde Denizli sanayisinin daha ileri taşınması için organize sanayi bölgesi düşünülmüş, gerekli işlemler yapılmış, arazi bulunmuş. Ancak, 2001 krizinden sonra Çardak Özdemir Sabancı ve Denizler bölgelerine yatırımcı talep göstermeyince Halk Bankası, odanın borçlarına karşılık araziye haciz koydurdu ve icra yoluyla sattı. Bu aşamadan sonra yapılacak bir şey yok. Belediye Başkanı’nın Maliye Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunması da bir şeyi değiştirmez."

  Yatırımcıya satabiliriz

  Erdem Mermer Maden İnşaat Nakliye Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi Halil Öksüz ise bin 618 dönümlük tarım arazisinde organik süt sığırcılığı yapacakları söyledi. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra et ürünleri de üreteceklerini de kaydeden Öksüz, kuracakları tesisin Türkiye’de kapasite bakımından üçüncü, Ege’de ise tek olacağını iddia etti. Tesislerde, 150 kişi çalıştıracaklarını belirten Öksüz, arazinin bir bölümünü de yatırımcılara satabileceklerini vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı