Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Faaliyet Programı'na 4 tur daha eklendi

Türkiye Bisiklet Federasyonu, 2010 Yılı Faaliyet Programı'na dört yeni tur daha ekledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, bu yıl ilk kez dört yeni tur düzenlediklerini ve bu turların 2.2 kategorisinde yapılacağını söyledi. Daha önce Türkiye'de, günlük yarışlar yapıldığını ve yılda sadece bir tur koşulduğunu anlatan Müftüoğlu, HC kategorisinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun yanı sıra 2.2 kategorisinde dört yeni tur daha gerçekleştirileceğini bildirdi. Düzenlenen turların, 2012 Londra olimpiyatları yolunda Türk sporcuların daha fazla puan almasını sağlayacağını belirten Müftüoğlu, şöyle konuştu: “Bu yıl faaliyet programına dört yeni tur ekleyerek çok önemli bir ilki daha gerçekleştirmiş olduk. Düzenlenen dört bisiklet turunun ana hedefi 2012 Londra Olimpiyatları. Londra Olimpiyatları, bizim olmazsa olmazımız. Olimpiyata gitme noktasında her türlü fedakarlık ve çabayı göstereceğiz ki bu girişim de bunlardan biri “Sporcularımızın tur koşma yeteneğini artırmak ve 2012 Londra Olimpiyatları'na katılma yolunda daha fazla puan toplamasını sağlamak amacıyla bu turları düzenledik. Ayrıca 'U-23' ve 'büyük erkekler' kategorilerinde uluslararası müsabakalara katılma şansı elde edemeyen sporcularımızın daha fazla tur koşmasını da bu turlarla sağlamak istiyoruz. Tur düzenlemekteki bir diğer amacımız da Türk bisikletinin, farklı yörelerde tanıtılarak heyecan yaratmasını sağlamaktır. Şu anda devam etmekte olan 1. Trakya Bisiklet Turu, bunun en güzel örneğidir. Hem sporcular iyi bir performans çiziyor, hem de gittiğimiz her yerde vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.”

Trakya yöresinde ilk kez bu kadar geniş çaplı bir bisiklet yarışı, yani tur düzenlendiğini vurgulayan Müftüoğlu, “Trakyalıların bu tura ilgisi çok fazla oldu. Tur başarıyla devam ediyor” dedi.

Müftüoğlu 2010 Yılı Faaliyet Programı'na alınan dört bisiklet turunun, daha önce yapılan 43 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile aynı kategoride gerçekleştirileceğine dikkati çekerek, “Türkiye'de yapılan 43 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2.2 kategorisindeydi ve o tur Türkiye'nin en büyük turu idi. Şimdi Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, HC kategorisinde gerçekleştiriliyor ve senede bir turun yapıldığı 2.2 kategorisinde, artık her yıl dört tur daha düzenliyoruz. Bu da bisiklet sporunda ülkemizin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli” diye konuştu.

Müftüoğlu, 2010 Yılı Faaliyet Programı'nda yer alan dört turdan ilkinin 1. Trakya Bisiklet Turu adı altında Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde başladığını ve devam ettiğini belirterek, Tekirdağ Valiliği ve Tekirdağ Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı turun, 4 gün, 4 etap, 524 kilometreden oluştuğunu bildirdi. 1. Trakya Bisiklet Turu'na 11 takım, 77 bisikletçi katılıyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun 2010 yılında 2.2 kategorisinde düzenleyeceği diğer turlar ise Zafer Turu (26 - 30 Ağustos), Marmara Turu (10 - 13 Eylül), Gelibolu Turu (1 - 5 Ekim)

Bunları da Beğenebilirsiniz