Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F1'de VIP misafirlerlere helikopter

İstanbul Park Pisti'nde 25-27 Ağustos tarihlerinde yapılacak Formula 1 yarışları için hazırlıklar devam ederken İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, geçen ylın rakamları geçeklerini söyledi. Bu yılki yarışlar öncesinde kesinleşmiş yabancı seyirci rezervasyonunum 15 bini geçtiğini belirten Yalçıntaş, bu yıl giriş noktalarının artırıldığını ve VIP misafirleri için düzenli helikopter seferleri düzenleneceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Motorsporları Organizasyonu A.Ş. (MSO) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) ve Formula 1 İstanbul Yatırım A.Ş (FİYAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Park Pisti'nde düzenledikleri basın toplantısında, Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'i ile ilgili son çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın en büyük ticari metalarından biri olan Formula 1'in, Türkiye'nin dünya çapında tanınırlığını artıran bir organizasyon olduğunu belirterek, “Formula 1 sadece turizm sektörü açısından değil, tüm sektörlerin marka değerini yükseltecek bir prestij projesi olması açısından da büyük önem taşımaktadır” dedi.
Geçen sene imparatorlukların ve medeniyetlerin başkenti olan İstanbul'da başlayan ve tüm Türkiye'yi saran yarış heyecanının kaldığı yerden devam ettiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:  “Bu yılki yarışların öncelikle yurtdışında duyurulması için MSO kapsamlı bir reklam kampanyası yürütülüyor. Avrupa'da 52 ülkede yayınlanan Eurosport'da reklam filmleri yayınlanmakta ve bu kanalın günde 1 milyon ziyaretçi alan internet sayfası üzerinden tanıtım yapılmaktadır. Ayrıca dünyanın önde gelen yabancı spor dergileri ile reklam çalışması başlatılmıştır. Ülkemizin ve İstanbul'un eşsiz atmosferinde geçen yılkı gibi heyecanlı bir yarış yaşatacağımıza eminim.”

YALÇINTAŞ: GEÇEN YILKİ RAKAMLARI GEÇECEĞİZ

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise Formula 1'in İstanbul ekonomisine başta turizm olmak üzere çok olumlu katkıları olduğunu söyledi. Geçen sene yarışlara 45 bin yabancı seyircinin geldiğini ve 120 milyon dolarlık bir harcama yaptıklarını belirten Yalçıntaş, “Bu yılki yarışlar öncesinde kesinleşmiş yabancı seyirci rezervasyonu 15 bini geçmiştir. Bu izleyicilerin büyük çoğunluğu da A ve A+ gelir grubundadır. Bütün padoklar satılmıştır. Bu sayının artacağını ve geçen yılki rakamı geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Formula 1'in etkisinin kısa vadeli olmadığını, orta ve uzun vadede etkisinin çok daha önemli olduğuna değinen Yalçıntaş, bu yıl pist çevresinde yeni düzenlemelere gittiklerini, giriş noktalarının artırıldığını ve padok ile VIP misafirleri için düzenli helikopter seferleri düzenleneceğini söyledi.

Yarış sonrası bir konser organize edeceklerini anlatan Yalçıntaş, bunun da çıkıştaki yoğunluğu azaltacağını ifade ederek, ”Yarışseverlere çağrım var. İlan edeceğimiz güzergahlara riayet etsinler. İstanbul Park'a çok daha rahat gelip gideceklerdir” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ise Formula 1'in İstanbul için büyük bir kazanım olduğunu belirterek,  yarış için valilik, il jandarma komutanlığı ve il emniyet müdürlüğünün gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

İSTANBUL PARK'A ULAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan da İstanbul park pisti için ring yolu üzerinde yaya üst geçidi yapılacağını, ayrıca içerdeki otoparklara ek olarak dışarıda da 20 bin araç kapasiteli otoparklar yaptırdığını söyledi.

TEM'deki Çamlıca-Kurtköy ve Şekerpınar gişelerinden 07.00-24.00 saatleri arasında serbest geçiş imkanı sağlanacağını belirten Bozdoğan, İstanbul park içindeki çevre yolunda veya kampus dışı yollarda, yol kenarına park eden araçların çekileceğini de söyledi.

İstanbul Park Pisti'ne giriş kapılarının artırıldığını ve yolların genişletildiğini ifade eden Bozdoğan, kampüs içi yaya trafiğinin azaltılarak, otobüs ring seferlerinin düzenleneceğini sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz