« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F1 pistlerinde bir Meksikalı

2012 Formula 1 şampiyonasının Monza pistinde gerçekleştirilen 13. yarışında zafer Mclaren'den Lewis Hamilton'un olurken Sauber pilotu Sergio Perez performansıyla herkesi gölgede bıraktı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Meksika doğumlu 22 yaşındaki pilot yarışa 12. sıradan başlamasına rağmen, lastik stratejisini doğru kullanarak hızlı turlarla farkı eritti ve bu sezonki 3. podyumunu yaşamış oldu. Kariyerinde ikinci kez F1 ikinciliği yaşayan Perez, Sauber gibi bir takımda olmasına rağmen kısa sürede gösterdiği performansla Ferrari takımının gelecek sezon almayı düşündüğü pilotlar arasında ilk sırayı almayı başardı.

Korkusuz sürüşü ve attığı hızlı turlarla kısa sürede Formula 1 severlerin radarına giren bu genç sürücü için pistlerde olmak bir yaşam felsefesi. Henüz 6 yaşında kardeşiyle birlikte karting pistlerinde turlar atmaya başlayan Perez, Guadalahara'da yağmurlu mevsimin karakterinde yer alan sel gibi yağmurlara karşı direksiyon sallamaktan hiç korkmadı.

Sekiz yıl boyunca karting pistlerinde fırtına gibi esen Perez’i ilk keşfeden telekominükasyon devi olan Telmex oldu. Perez’i kanatları altına alan bu grup genç sürücünün GP2’de yıldızının parlamasına katkıda bulundu. GP2 Asya serisinde Bahreyn pistine çıkan Perez için bu yarış dönüm noktası oldu.Yarışı birincilikle tamamlayan Meksikalı pilot bu yarışı kazanan en genç pilot unvanının da sahibi oldu.

Barwa Addax takımı adına yarışan Perez, ilk GP2 birinciliğini ise Monaco’da elde etti. Ardından dört kez daha birincilik sevinci yaşayan Perez, 2011 yılında Formula 1 ekiplerinden Sauber’e transfer oldu.

Kazalar onu hiç yıldırmadı

Perez’in Formula 1’deki ilk sezonu şanssız kazalarla başladı. 2011 yılındaki Monaco Grand Prix’i öncesi sıralama turlarının üçüncü seansında virajı alamayarak önce bariyerlere, ardından da hızlı şekilde karşı bariyerlere çarpan genç Meksikalı pilotun beyin sarsıntısı geçirdi ve ayaklarında ciddi bir yaralanmalar oluştu. Ancak bu kaza ve aldığı darbeler Perez’i hiç yıldırmadı.Geçtiğimiz hafta Formula 1 Belçika Grand Prix'si ise genç Meksikalı için başlamadan sona erdi. Yarışın ilk turunda meydana gelen kaza sonucu Sergio Perez, Fernando Alonso, Lewis Hamilton ve Romain Grosjean ile birlikte yarış dışı kaldı. Perez tıpkı diğer pilotlar gibi son yılların en büyük kazalarından birinden yara almadan kurtuldu.

İlk podyum sevincini Avusturya’da yaşadı

Sezonun ikinci yarışı olan Avusturya Grand Prix’ini ikinci olarak bitirerek Formula 1 tarihindeki ilk podyum sevincini yaşayan 22 yaşındaki pilot, diğer 5 yarışta beklentileri karşılayamamasına rağmen Kanada’da bir kez daha mükemmel bir yarışa imzasını atarak üçüncü oldu.  Birçok otorite tarafından agresifliği nedeniyle eleştirilen Perez, kendini geliştirmeyi devam ederek sezonun 13.yarışında büyük bir zaferin mimarı oldu. Yarışa 12.sıradan başlayan ve basamakları birer birer tırmanan Perez, pistin en hızlı turlarını atarak önce Massa’yı ardından da Alonso’yu geçerek İtalya’daki Grand Prix’i ikinci sırada bitirerek günün adamı oldu.

En büyük şansı bileziği

Henüz yeterli olgunluğa sahip olmadığını kabul eden pilotun en büyük özelliklerinden biri de batıl inancı. Perez, kendisine babaannesi tarafından hediye edilen bileziği en büyük uğuru olarak görüyor.

Sadece pistte vahşiyim

Rekabeti her zaman sevdiğini söyleyen 22 yaşındaki Meksikalı, “fiziksel ve ruhsal olarak en iyi hissettiğim yer yarış pisti. İnanın bana tek vahşi olduğum yer orası” ifadeleriyle kendini tanımlarken, bir dönemin unutulmaz çizgi film karakteri Speedy Gonzales’in günümüz versiyonu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Frida Kahlo, Octavia Paz, Carlos Fuentes gibi sanatçılarıyla dünya sanatında çığır açan Meksika, bu kez yarış pistlerinde yeni bir akımın öncüsü olmaya hazırlanıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz