"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

F1 heyecanı başladı

F<B>ormula 1</B> yarışlarının hangi kanalda olacağı merak konusuydu. Yarışları bir süredir yayınlayan <B>NTV </B>ile yarışların yayın hakkını almak isteyen <B>CNN Türk</B> arasında yaşanan rekabet son dakikaya kadar sürdü.

Sonunda yarışların yayın hakkını dört yıl süreyle CNN Türk aldı ve sezonun ilk yarışı hafta sonu ekrana geldi.

Malum bu yıl takvimde Türkiye ayağı da olduğu için Formula 1 Türk izleyicisini çok daha fazla ilgilendiriyor.

Bu yıl Formula 1 hakkında çok daha fazla konuşup, çok daha fazla yazacağız.

Bu nedenle CNN Türk yarışları almakta kararlıydı ve bunu da başardı.

Hafta sonunda Avustralya Grand Prix’si cumartesi sıralama turları, pazar da ana yarış olmak üzere ekrana geldi.

Saat farkından dolayı sabaha karşı canlı yayınlanan yarışların tekrarı gündüz kuşağındaydı.

CNN Türk kısa sürede hazırlanmasına rağmen ilk yarışta iyi bir sınav verdi. Yorumcular Cem Yılmaz ve Serhan Acar yarışlarda yapılan değişiklikleri ve yenilikleri ayrıntılı bir şekilde izleyiciye aktardı.

Formula 1’in yayın hakkını almak CNN Türk’ün bu sezonki en iyi işlerinden biri oldu. Böylece hem 18 ülkede yapılacak yarışları ekrana getirerek hız tutkunlarını kendilerine bağladı hem de rakibi NTV’nin daha da güçlenmesini engelledi.

CNN Türk, ana yarış öncesi ve sonrası Barış Kuyucu ve Burcu Esmersoy’un sunduğu Damalı Bayrak adlı programı da ekrana getirerek bu işe önem verdiğini gösterdi.

Bu arada herkesin merakla beklediği Türkiye Grand Prix’sinin Kanal D’de yayınlanacağını da hatırlatayım.

Bu sesi özlemiştik

Ekranda en karakteristik sesi olan isimlerin başında Saynur Tezel geliyor. Uzun süredir ekrandan uzak kalan Saynur Tezel’in, yönetmen Ali Özgentürk’le evlendikten sonra sesi soluğu çıkmamıştı.

Geçen hafta evde arkadaşlarım zap yaparken önce o karakteristik sesi duydum. Mutfaktaydım, hemen odaya gelip ‘O kanala geri dönsenize’ dedim.

Yanılmamışım, baktım karşımda Saynur Tezel.

Sizin için öyle mi bilmiyorum ama benim için nerede duysam tanıyacağım bir ses Saynur’unki. Kuruluşundan itibaren atv’de, yine kuruluşundan itibaren beş yıl boyunca NTV’de izlediğimiz Saynur Tezel, daha sonra CNN Türk’e geçmişti.

Geçtiğimiz haftadan bu yana da Habertürk’te 22.00 bültenini sunuyor.

Saynur Tezel’in Habertürk ekranına renk kattığı bir gerçek.

Saynur’u uzun süre sonra ekrana dönmeye ikna edense Habertürk’ün Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç’ten başkası değil.

İyi ki de etmiş, bu sesi özlemiştik.

İki farklı Kenan Işık

Ne saati ne günü belli olan Kasa, sonunda pazar akşam üzeri saatine atıldı. Ancak bu programda çok ciddi teknik hatalar var.

Bant çekilen bölümde pırıl pırıl, şıkır şıkır olan stüdyo, yarışmanın son bölümündeki canlı yayında bir anda yerini gecekondu dekoruna bırakıyor.

Sanki iki bölümü sunan da Kenan Işık değil. Sanki iki farklı insan izliyoruz ekranda.

Bant çekimde ekranda gayet iyi duran Kenan Işık, canlı bölümdeki kötü ışık, arkadaki haraketli pano ve kameralara tarama yaptıran fon nedeniyle bir anda başka birine dönüşüyor.

Kasa teknik ve ışık üzerine ders niteliği taşıyor. Televiyon öğrencileri bu işin hem çok iyi hem de çok kötü nasıl yapılabileceğini Kasa’da görebilir.

Duvara Karşı nasıl yayınlanacak?

Bu akşam ekranda iki iyi film var. Harry Potter ve Felsefe Taşı Kanal D’de ekrana gelirken (20.00), geçen yılın en çok konuşulan filmi Duvara Karşı Show TV’de yayınlanacak (21.45).

Harry Potter dört dörtlük bir seyirlik. Duvara Karşı’nın ise nasıl yayınlanacağı ise tam bir merak konusu.

Malum Fatih Akın’ın filminde barda tecavüz, Birol Ünel’in Alman kızla sevişmesi, Ünel ve Sibel Kekilli’nin sevişmeleri, Beyoğlu’nun arka sokaklarında Kekilli’nin dövülmesi gibi sahneler var.

Ne kadarı kesilecek merakla bekliyoruz?

Ağır yorum

İbrahim Tatlıses son programında şişman hayranlarını üzdü. Sibel Can’ın konuk olduğu bölümde söz kilolardan açılınca Tatlıses, ‘Şişmanları sevmem arkadaş, zayıf olacaksın’ diye bir çıkış yaptı.

Tam o sırada stüdyoda bulunan şişman bir izleyici ekrana geldi ki, adamın gözlerinde şaşkınlık okunuyordu.

İyi ki Sibel Can dört ay önce konuk olmadı İbo Show’a.

SMS iyi de...

Skytürk’te pazar akşamları yayınlanan futbol programında izleyicilerden sms’le görüşlerini iletmesi isteniyor. Gelen sms’ler de alt yazı olarak ekranda geçiyor.

Neredeyse aklı başında bir tane sms okumadık program boyunca. Aklına esen istediğini yazıp gönderiyor.

Bu uygulama program için kazanç kapısı olabilir ancak programın kalitesini düşürdüğünü de unutmamak lazım.

Başıboş TRT

TRT tam anlamıyla ‘başıboş’ durumda. Geçen cumartesi Edebiyat ve Sinema kuşağında Rekin Teksoy ve Raşit Çavaş’ın yarım saat konuştukları Gölde Bir Ay filmi yerine yanlışlıkla başka bir film yayınlanması dün Hürriyet’e haber oldu.

Hataya mı kızalım, arayan izleyicilere ‘Şu anda program dairesinde görevli kimse yok, pazartesi arayacaksınız’ denmesine mi...

Bir hafta önce de TRT’de bir western filmi 10 dakika boyunca dublajsız yayınlanmıştı. İngilizce bilmeyenler filmde ne olup bittiğini anlamadı.

Kanıt Peşinde’nin son bölümünde de reklam dönüşünde aynı sorun yaşandı. Dizi bir süre dublajsız İngilizce olarak yayınlandı. Anlaşılan TRT’de TRT izleyen kimse yok.

Radyo bombaları

Kim alınabilir ki?

Yaşlı kadın dedim diye kimse alınmasın.

<ı>Best FM DJ’i 125 yaşındaki kadından bahsederken
X