« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F1’de kriz alarmı

FIA Başkanı Mosley, "Eğer doğru kararlar almazsak Formula 1 sona erebilir. Giderlerin ciddi bir şekilde azaltılması lazım. Bu sorun uzun süredir var. Global kriz bunu daha da artırdı" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
ULUSLARARASI Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley, Formula 1’in içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkması için acil önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Mosley, Formula 1’in krize en fazla 2 yıl daha dayanabileceğini belirterek, "Acele etmemiz lazım. Eğer doğru kararlar almazsak Formula 1 sona erebilir. Giderlerin ciddi bir şekilde azaltılması lazım. Bu sorun uzun süredir var. Global kriz bunu daha da artırdı. Formula 1 o kadar pahalı oldu ki yeni sponsorlar para vermek istemiyor" dedi.

19 Ekim’de Çin’de krizle ilgili toplantı yapacaklarını ifade eden Mosley, "Müdahale etmezsek bankaların sponsor olduğu takımlar iflas edebilir. Her yarış için 18-45 milyon euro start parası isteniyor. Kanada Grand Prix’si borçlar ödenmediği için 2009 takviminden çıkarıldı. Bazı Avrupa ülkeleri de gelecek yıldan sonra Formula 1’i organize etmeyi düşünmediklerini söylediler" dedi.

Çan sesine endeksli

Made in İtaly’nin barometresi sayılan FİAT Grubu ve Ferrari’nin Başkanı İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu’nun eski başkanı Luca Cordero di Montezemolo, küresel ekonomi krizini değerlendirirken "Günlük yaşıyoruz. Artık ertesi günün borsalardaki çan sesine endekslendik" dedi.

NTV özel hızlı tren projesinin Fransız Devlet Demiryolları "Sncf" ile ortaklığını açıkladığı tanıtım toplantısında, Montezemolo, dünyanın zor günler geçirdiğini ve sağduyulu olmak gerektiğini belirtirken, tahmin yapmaların zor olduğunu krizi günlük yaşamak gerektiğini söyledi.

Montezemolo, Formula 1 için de patron Bernie Ecclestone’nun radikal önlemlerle kısıtlamaya gidilmesi önerisini desteklediğini belirterek, "Tek motor, tek lastik firması dışında sponsorlar da bu ekonomik kriz çerçevesinde harcama kısıtlamasını göz önüne almalıdırlar" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler