« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"F.Bahçe'ye hep gol atıyordum"

"Galatasaray Efsanelerini Anıyor" projesi kapsamında Salı günü oynanacak İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı öncesi plaket verilecek olan eski futbolcu Tarık Hodziç, "30 yıl geçtikten sonra bile bir futbolcunun hatırlanması kadar güzel bir şey olur mu?" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Galatasaray'da 1981-1984 yılları arasında forma giyen ve Türkiye'nin ilk yabancı gol kralı olma başarısını gösteren, özellikle Fenerbahçe maçlarında attığı gollerle taraftarların kalbinde özel bir yere sahip olan Tarık Hodziç, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da “Şampiyon-Galatasaray” adlı kebapçı dükkanında iş hayatına devam ediyor.

Tarık Hodziç, Galasaray bayraklarıyla donattığı, peçeteden, yanan mumlara kadar “sarı-kırmızı” renkleri hakim kıldığı iş yerinde, bir zamanlar futbol oynadığı takımına olan sevigisini aradan geçen yıllara rağmen devam ettiriyor.

Saraybosna'yı ziyarete gelen Türk turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dükkanda Hodziç, özellikle işyerine gelen Fenerbahçe taraftarlarına eski günleri hatırlatması ve attığı golleri anlatmasıyla da dikkati çekiyor.

“Galatasaray Efsanelerini Anıyor” projesi kapsamında yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesi maçı öncesi plaket verilecek olan Tarık Hodziç, Saraybosna'daki işyerinde açıklama yaptı.

Türkiye'ye ve Türk halkına olan sevgisinden dolayı röportajı “Türkçe” olarak yapmayı tercih eden Hodziç, Türkiye'ye 1982 şubat ayında geldiğini ve yaklaşık 3.5 sene Galatsaray'da forma giydiğini ifade etti.

Galatasaray'da yaşadığı günleri hiç bir zaman unutamadığını ve o günlere hep özlem duyduğunu dile getiren Hodziç, şöyle konuştu:
“Galatasaray'dan önce Belçika'da da yaklaşık 3.5 sene forma giydim. Ancak Galatasaray'ın seyircisi bambaşkaydı. Taraftarlar Türkiye'de çok sıcak ve futbolcuları bağrına basıyor, onlara sahip çıkıyor. Bana da öyle olmuştu ve taraftar beni çok sevmişti. Türkiye'de bulunduğum sırada, özellikle Fenerbahçe maçlarını çok seviyordum, çünkü her maçta mutlaka gol atıyordum ve taraftarın yoğun ilgisiyle karşılaşıyordum.”

Tarık Hodziç, 1983-84 futbol sezonunda Türkiye'nin yabancı uyruklu ilk “gol kralı” olduğunu da anımsatarak, “O dönemde takımımızın kaptanı Fatih Terim'le birlikte forma giyiyorduk. Arkadaşlar özellikle benim gol kralı olmam için her şeyi yapıyor ve sürekli bana pas atıyordu” dedi.

“Gol kralı” olduğu son maçta, taraftarların 90 dakika boyunca “Unutamam Seni” adlı şarkıyı söylediğini de ifade eden Tarık Hodziç, bu maçı kendisinin de hiç unutmadığını vurguladı.

-“Bir futbolcunun hatırlanması kadar güzel bir şey olur mu?”-

Türkiye'de futbolu bıraktıktan sonra Saraybosna'ya geldiğini ve açtığı işyerine “Şampiyon-Galatsaray” ismini verdiğini belirten Tarık Hodziç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye'den önce Belçika'da oynadım, orada da para kazanıyordum, ancak orada Galatasaray'daki gibi arkadaşlık, seyircinin bağrına basması sözkonusu olmadı. Ben Galatsaray formasını giymeyeli 30 yıl oldu. Ancak Fatih Terim başta olmak üzere bir çok eski arkadaşımla haftada bir telefonlaşır konuşuruz. Saraybosna'nın en iyi yerinde bulunan iş yerime verdiğim isimle, takımıma olan sevgimi bugüne kadar hep gösterdim. Çünkü ben Galatasaray'a çok şey borçluyum.”

Tarık Hodziç, Galatasaray'ın kendisine aradan geçen yıllara rağmen plaket verecek olmasından dolayı büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu vurgulayarak, “Bunu ancak büyük takımlar yapar” dedi.

“Ben çok şaşırdım, 30 yıl geçtikten sonra bir futbolcunun hatırlanması kadar güzel bir şey olur mu?” diyen Hodziç, şunları kaydetti:
“Bakın, Bosna-Hersek'te, Saraybosna'da, ünlü kulüplerde oynamış çok sayıda eski futbolcu bulunuyor. Ancak bu insanları bir zamanlar emek verdikleri takımlardan kimse arayıp sormuyor. Bunlar unutulmuş olmanın hüznünü yaşıyor. Ancak Galatasaray her zaman vefasını gösterdi. Bizi aradı ve sordular, şimdi de ödül verecekler. Bu heyecanı ve mutluluğu anlatmam için Türkçem o kadar yeterli değil.”

Futbola Saraybosna'nın Zelyezniçar takımında başladığını ve birçok takımda da forma giydiğini anlatan Hodizç, “Ancak Galatasaray bana çok şey verdi. Özellikle Alp Yalman'ı babam gibi seviyorum. Hep şunu söylemişimdir benim iki babam var. Birisi öz babam, diğeri Alp Yalman babamdır. Kendisine çok ama çok şey borçluyum.”

Tarık Hodziç, Galatsaray'ı çok yakından takip ettiğini de belirterek, “Fatih Terim, yeni futbolcular olmasına rağmen takımı çok iyi oluşturdu ve kısa sürede önemli başarılar elde etti. Şu anda Galatasaray'ın durumu çok iyi” dedi.

Galatasaray'da bu sezon hayata geçirilen ve Türk Telekom Arena'da yapılan lig maçlarında uygulanan “Galatasaray Efsanelerini Anıyor, Türk Telekom Duyuruyor” projesi kapsamında, yarın İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile yapılacak karşılaşma öncesinde Tarık Hodziç taraftarı selamlayacak. Katkılarından dolayı plaket verilecek olan Tarık Hodziç'in Galatasaray kariyerinden unutulmaz anları içeren özel bir video gösterimi de yapılacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz