Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe'nin inadı madalya getirdi

Güney Afrikalı atletin Türkiye adına yarışmak istediğini ilk Hürriyet duyurdu. Haberi öğrenen sarı lacivertliler, Mey’i getirip Türk atletizmine kazandırdı.

CELAL DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

BERLİN’de önceki gün sona eren 12. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda şeref kürsüsüne çıkan tek sporcumuz Karin Melis Mey oldu. Bayanlar uzun atlamada 6.80 metrelik derecesiyle üçüncü olarak bronz madalya kazanan Melis Mey’in bu başarısını perde arkasında Hürriyet Gazetesi ve Fenerbahçe Kulübü var. Nedenlerine gelince...

Güney Afrika Cumhuriyeti Atletizm Federasyonu ile anlaşmazlığa düşen Karin Melis Mey’in, yarışacak bir milli takım aradığını Türkiye’ye ilk kez Hürriyet duyurdu. 11 Ocak 2008 tarihli gazetemizde çıkan haberde, Karin Mey’in menajeri Andre Thompson, sporcusunun hiçbir para talep etmeden Türkiye adına yarışabileceğini söylüyordu. Bu haber üzerine harekete geçen Fenerbahçe Kulübü Atletizm Şube Sorumlusu Fikret Çetinkaya, Yunanistan dahil birçok Avrupa ülkesinin federasyonuyla görüşen Karin Mey’i hemen Türkiye’ye getirdi.

6 ay masada bekletildi

Mey’i sarı lacivertli kulübe kazandıran Çetinkaya, bir yandan da Güney Afrikalı sporcuyu Türk vatandaşlığına geçirmek için başvuruda bulundu. Ne var ki, kötü bir sürprizle karşılaştı. Etiyopya’dan getirilen atletler Chaltu Girma Mesmesha (Sultan Haydar) ile Shimesil Girma Legese (Selim Bayrak) kısa sürede Türk vatandaşlığına geçirilirken, Mey’in vatandaşlık başvuru dosyası dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nun masasında yaklaşık 6 ay bekledi.
Bu arada Fenerbahçe Kulübü, Sarı Lacivert Derneği’nin sponsorluğunda Karin Mey’e her ay bin 800 Euro maaş verirken, diğer tüm ihtiyaçlarını da giderdi. Sarı lacivertli yöneticiler bununla da yetinmedi; hükümet nezdinde girişimlerde bulunarak, Mey’in vatandaşlığa kabul edilmesini sağladı. 25 yaşındaki atlet, vatandaşlığa geçtikten sonra ismine Melis’i de ekledi ve pistlerde Karin Melis Mey adıyla boy göstermeye başladı.
Diğer taraftan Atletizm Federasyonu da Karin Melis Mey’e ve antrenörü Charley Stronmenger’e verdiği sözleri yerine getirmekte maalesef ağır davrandı, hatta bazılarını hiç yerine getirmedi. Mesela, Mey Dünya Şampiyonası’na hazırlanmak için kamp olanağı sağlanmasını istedi; şampiyonaya 15 gün kala Nevin Yanıt ile birlikte Almanya’da yaptığı kampın dışında kamp verilmedi. Antrenörü Stronmeger’le hala sözleşme imzalanmadı.  Bu süreçte Mey’in bütün ihtiyaçları Fenerbahçe tarafından karşılandı.

Boşuna beklettiler

HÜRRİYET’te yayımlanan haber üzerine Karin Mey’i Türkiye’ye getiren Atletizm Federasyonu eski başkanı ve Fenerbahçe Kulübü Atletizm Şube Sorumlusu Fikret Çetinkaya, başarılı sporcunun boşu boşuna aylarca vatandaşlık beklediğini söyledi. Çetinkaya, “Şu sıralar ortalıkta görünmeyen Sultan Haydar ile Selim Bayrak iki saat içinde vatandaş yapılırken, Karin Melis Mey’in vatandaş olması aylarca engellendi. Melis’in vatandaşlık başvurusunun geç kabul edilmesi yüzünden Fenerbahçe Kulübü mağdur oldu. Geçen yıl Türkiye şampiyonluğunu bu yüzden kaçırdık” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz