Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçelilerden bilet uyanıklığı

"Fenerbahçeli taraftarlar İnönü Stadı'na eski biletlerle girmeye çalışınca turnikeler kilitlendi."

ÖVÜNÇ ÖZDEM/İSTANBUL,(DHA)
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın dün akşam Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında Fenerbahçe ile oynadığı 2-2 sonuçlanan karşılaşma öncesi ilk olarak Sarı Lacivertli taraftarların Fi Yapı İnönü Stadı'na gelemeyeceği iki kulübün ortaka kararı olarak açıklanmıştı. Daha sonra bu karar değişmiş ve Fenerbahçeli taraftarların maça geleceği bildirilmişti.

Saat 19.00'da Fi Yapı İnönü Stadı'na polis kordonunda gelen ve kendilerine ayrılan 1607 koltuklu tribüne girmek isteyen Fenerbahçeli taraftarlar, ellerindeki eski ve üzerlerinde oynama yapılmış biletlerle maça girmeye çalışınca statın 66 ve 67 numaralı turnikeleri kilitlenmişti. Yaşanan izdiham sonucu aynı bölgede bulunan ve statın yapıldığı 1947 yılından bu yana kullanılan tarihi kapının asma kilidi kıran Sarı Lacivertli taraftarlar, maçın 2. dakikası oynanırken açılan kapıdan içeri giriş yaparak saha içinden emniyet güçlerinin yönlendirmesi ile kendilerine ayrılan tribüne yönlendirildiler.

"BİLETLERİN ÜZERİNDEKİ ESKİ AÇIK YAZISINI BİLGİSAYAR ARACILIĞI İLE SİLİP, YERLERİNE RAKİP TAKIM İBARESİNİ YERLEŞTİRMİŞLER"

Yaşanan bu olay sonrası Beşiktaş yönetim kurulu tesislerden sorumlu üyesi Orhan Saka'nın görüşlerine başvurduk.

Saka, Fenerbahçe taraftarının eski maç biletleri ve bilgisayar ortamında değişiklik yapılarak üzerlerine "Rakip Takım" yazılan Beşiktaşlı taraftarlar için basılan eski açık tribünü biletleri ile maça girmeye çalışmaları sonucu bu olayın gerçekleştiğini söyledi.

"Fenerbahçe taraftarı kendileri için ayrılan yere stadımızdaki 66 ve 67 numaralı turnikelerden giriş yapacaklardı. Ancak Sarı Lacivertli taraftarlar geçmiş tarihlerde Fenerbahçe'nin oynadığı Samsunspor, Shakhtar Donetsk ve Galatasaray maç biletleri ile turnikelerden giriş yapmaya çalıştılar. Bu biletlerdeki barkotları turnikelerimiz okuyamayınca, kapılarda sorun oluştu. Barkot okuyucular doğal olarak kilitlendi. Ayrıca Fenerbahçeli taraftarlar Beşiktaşlı taraftarlar için satışa sunulan eski açık tribünü biletlerini satın alarak, bilgisaray üzerinden biletlerde değişiklik yapmışlar. O biletlerin üzerindeki eski açık yazısını bilgisayar aracılığı ile silip, yerlerine kendi için basılan biletlerde yer alan "rakip takım" ibaresini yerleştirmişler. Bu biletlerde 60-65 ve 72 nolu turnikelerden okunan biletlerdi. Yaşanan bu karmaşa orda 1300-1500 arası bir taraftarın yığılmasına neden oldu"

"İZDİHAM SONUCU AYNI BÖLGEDE BULUNAN VE 1947 YILINDA YAPILAN TARİHİ KAPININ ASMA KİLİDİNİ KIRAN FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR STADA ORADAN KAÇAK OLARAK GİRİŞ YAPTI"

Saka yığılma sonucu aynı bölgede bulunan ve 1947 yılında yapılan tarihi kapının asma kilidinin Fenerbahçeli taraftarlar tarafından kırıldığını ve kapının da zarar gördüğünü vurguladı. Orhan Saka ayrıca emniyet güçlerinin olaya acil müdahele etmesinin büyük çapta bir olayı engellediğine vurgu yaptı.

"İzdiham sonucu aynı bölgede bulunan ve 1947 yılında yapılan tarihİ kapını asma klidini kıran Fenerbahçeli taraftarlar stada

oradan kaçak olarak giriş yaptı. Ben emniyet güçlerimize çok teşekkür ediyorum. Eğer emniyet güçlerimiz olaya acil müdahele edemeyip, Fenerbahçeli taraftarların kendilerine ayrılan tribüne girmelerini sağlayamasalardı büyük bir facia yaşanabilirdi. Sarı Lacivertli taraftarlar sahaya girebilir, başka tribüne yönelebilir veya stattaki taraftarımız sahaya inerek iki taraftar grubu karşı karşıya kalabilirdi. Böyle bir olay yaşanmadığı için çok şanslıyız."


Bunları da Beğenebilirsiniz