« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe'den Taurasi açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile Basketbol Şubesi’nden Sorumlumu yönetici Semih Özsoy, asılsız yere doping yapmakla suçlanan sarı-lacivertli ekibin eski oyuncusu Diana Taurasi’nin doping yapmadığının ortaya çıkması üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İŞTE MOSTUROĞLU'NUN SERT AÇIKLAMALARI / WEB TV

Başkan Aziz Yıldırım, Asbaşkanlar Murat Özaydınlı ve Ali Koç ile yöneticiler Ünal Uzun ile Turhan Şahin’in de hazır bulunduğu toplantıda kulübün bildirisini okuyan ve skandalı "Dünya Spor Tarihi’nin en büyük skandalı" şeklinde tanımlayan Şekip Mosturoğlu, sorumluları istifaya davet etti. Diklenmekle dik durmanın farklı olduğunu ve olayın başından beri oyuncunun arkasında olduklarını belirterek, "Haklılığımızı Türk ve Dünya kamuoyuna gösterdik" dedi.

Toplantıda ilk önce Asbaşkan Şekip Mosturoğlu Fenerbahçe Kulübü'nün konu hakkındaki bildirisini okudu. Mosturoğlu şunları söyledi:

"AKLANDIK MUTLUYUZ"

"Son üç aylık zaman diliminde sporcumuz Diana Taurasi ile ilgili yaşadığımız süreç sonunda hem sporcumuz hem de kulübümüz aklandı. Bundan son derece mutluyuz. Yaşadığımız bu süreç ile ilgili sizleri bazı noktalarda aydınlatarak konuları açıklamak ve sonuçta bu büyük skandala sebebiyet verenler hakkında kulübümüzün düşüncelerini paylaşmak gereği duyduğumuz için bu basın toplantısı yapmaktayız.

"KADROMUZ CİDDİ DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI"

Taraflı tarafsız tüm spor kamuoyunun da kabul ettiği üzere sezon başında Euroleague şampiyonluğu hedefini koyduğumuz bayan basketbol takımımızı bu hedefe uygun olarak ulusal ligimizin ve dünyanın en önemli sporcularından  oluşturduk. Bu yüksek hedef doğrultusunda dünyanın bayan basketbolunda tartışmasız en önemli sporcularından biri olan Diana Taurasi- taraftarımız ona seslendiği şekilde Dee- takımımıza katılmıştır.

Kaliteli ve güçlü oyuncu kadrosu ile Euroleague’in en güçlü favorisi olarak gösterilen takımımız bu görüşü haklı çıkartmış ve bayan basketbolunda Avrupa’nın yenilmez bir takımı haline gelmiştir. Büyük ekmek ve maddi kaynaklar harcanarak yaratılan bu güçlü kadro;  Diana’nın  doping yaptığı gerekçesi ile tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilmesi ve ardından bir başka sporcumuzun Penny Taylor’un bu olayın kendisinin üzerinde yaratmış olduğu güvensizliği gerekçe göstererek ülkemizi terk etmesinin ardından ciddi değişikliğe uğramıştır.

"MEVCUT KADROMUZ DA HEDEFE ULAŞACAK KAPASİTEDİR"

Bununla birlikte bugün kadromuz mevcut sporcuları ile de başlangıçta koyduğumuz hedefe ulaşabilecek kapasitededir. Onlara ve teknik ekibimize güvenimiz ve inancımız tamdır. Bu kadar kısa sürede kadronun yeniden yapılandırılmasının zorluğu ve buna karşın bu yapılandırmanın başarısı da ortadır.

"DIANA'YA İNANIYORDUK"

Bu noktada sizlere çok önemli olduğunu düşündüğümüz ve taraftarlarımızın da merak ettiği bir konuda açıklama yapmak istiyorum. Yaşanan süreçte Diana’nın konuya ilişkin bize ve yetkili kurumlara sunduğu ifadelerinin doğru olduğuna tüm kalbimizle inanıyorduk. Bu sürecin başında "doping yapan hiçbir sporcu yaptığını kabul etmez, inkar eder şeklindeki klişe açıklamaları defalarca konuya ilişkin yargısal süreci takip eden yetkililerin ağzından duyduk.  Dün bu şekilde açıklama yapan insanların ağzından bugün çok talihsiz bir olay yaşandı şeklinde yapılan açıklamaları gördükçe asıl talihsizliğin bu insanların yetkili mercilerde oturması olduğunu daha net bir şekilde görüyor ve anlıyoruz.

"GÜÇLÜ BİR DURUŞ SERGİLEDİK"

Sporcumuza güvenimiz tam olduğu için TBF Disiplin Kurulu’na vermiş olduğumuz yazılı savunmada Dee’nin örnek bir sporcu olduğuna vurgu yaparak, kendisinin doping yapmadığına, hukuki süreç sonunda aklanacağına inancımızın tam olduğunu ifade ederek daha başlangıçta sporcumuzun arkasında güçlü bir duruş sergiledik.  Doping konusundaki geçmiş tutumumuz ve konuya ilişkin hassasiyetimiz ortada iken sporcumuzun arkasında durma riskini aldık. Bu sebeple sporcumuzun sözleşmesini fesh etmek gibi düşüncemiz hiçbir zaman olmadı.  Sporcumuz da karşı karşıya kaldığı bu olaydan kulübümüzün maddi ve manevi anlamda bir zarar görmesini istemediğini her fırsatta dile getirdi.

"PENNY İLE SÖZLEŞMEMİZ HALEN SÜRÜYOR"

Gerek ulusal ligimizde gerekse Euroleague’de yabancı oyuncu sınırlamasının olması, doping konusunda yaşanacak hukuki sürecin uzunluğu gibi faktörler karşısında ortak bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Sporcumuzun, menajerinin ve avukatının da görüşleri doğrultusunda mevcut 1 yıllık sözleşmesinin kalan bölümünün karşılıklı anlaşmak suretiyle sonlanmasına karar verdik. Bu konuda sağlanan ortak çözümde sporcumuzun kulübüne bağlılığı ve kulübün menfaatlerini ön planda tutan yaklaşımı ve buna karşın kulübün ise sporcusuna olan güveni ve samimi yaklaşımı önemli katkı sağlamıştır. Buradan sporcumuza kulübüne bu ana kadar göstermiş olduğu bağlılık ve sadakatinden dolayı teşekkürlerimizi bir kez daha sunmak istiyoruz. Penny Taylor ile ise sözleşmemizin halen sürmekte olduğunu ifade etmek isterim.

"DÜNYA SPOR TARİHİNDEKİ EN ÖNEMLİ SKANDAL"

Bu önemli tespitlerin ardında şunu önemle belirtmek isterim ki; gerek sporcumuz Diana gerekse doping yaptıkları iddia edilen diğer 3 sporcu ile alakalı olarak ortaya çıkan skandal dünya spor tarihinin bu alandaki en önemli ve en mühim skandalıdır. Bu skandalın uluslararası yansımaları tahminlerin ötesinde son derece büyük olacaktır. Bu büyük skandalın sorumlularının; sorumluluklarından basit özürler ile ya da kendilerini bu olaydan soyutlayarak kurtarabilmeleri mümkün değildir.

İlk olarak Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Türkiye Doping Merkezi ismi ile faaliyette bulunan merkezinin tepe yöneticileri bu işin asli sorumlularıdır. Bu konuya ilişkin yaptıkları açıklama dünya çapındaki bu büyük skandalın tabir caiz ise -en hafifinden- pişkin bir şekilde, kabulüdür.

"AÇIKÇA BİR YETERSİZLİK VAR"

Burada sizlere bir konuda açıklama yaparak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyorum. Sporcumuzun doping yapmadığı yeni bir laboratuar tetkiki ya da yeni bir kimyasal test sonucunda ortaya çıkmamıştır. Sporcumuzun doping yapmadığı Türkiye Doping Merkezi’nin bulguları üzerinde  özel uzman tarafından yapılan inceleme sonucunda ortaya çıkmıştır. Özel uzman tarafından yapılan yeniden değerlendirmeyi Türkiye Doping Merkezi’nin daha sürecin başında yapamamış ya da görememiş olması açıkça bir yetersizliktir.  Türkiye Doping Merkezi tarafından yapılan basın açıklamasında WADA dokümanı ile pozitif numune sonuçları arasında bir uyumsuzluk saptandığı yazılıdır. WADA dokümanı ilk testin yapıldığı anda da var olan, sonradan değişmeyen ve WADA tarafından bu süreç için Türkiye Doping Merkezi’ne ilk kez gönderilen bir doküman değildir. Kaldı ki uyumsuzluğu tespit eden de Türkiye Doping Merkezi değil sporcumuzun savunması için teknik danışmanlığına başvurulan özel uzmandır. Yani Türkiye Doping Merkezi baştan beri elinde olan WADA dokümanına rağmen uyumsuzluğu görememiş ancak bu konuda savunma delilleri arasındaki özel uzmanın uyarısı ile uyumsuzluğu fark edebilmiştir. Bu durum Merkezin yetersizliğinin en açık göstergesidir.

"TURGAY ATASÜ VE EKİBİ SKANDALIN DİĞER ASLİ SORUMLULARIDIR"

Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Turgay Atasü ve ekibi bu  büyük skandalın diğer asli sorumlulardır. Doping konusunda konunun dünya çapında uzmanı olduğu iddiasındaki Turgay Atasü ve ekibi sporcumuza peşinen suçlu damgasını vurmuş, toplumda hak etmediği şekilde görünmesi için onu teşhir etmiştir.

B numunesinin açılması sırasında Sayın Atasün’nün ekibinde bulunan Prof.Dr.Rüştü Güner’in kulübümüzün avukatına karşı yaklaşımı ve yapmış olduğu saygısızlık affedilir bir durum değildir.  Her şeyden önemlisi Türkiye’de belki 20 yıldan uzun bir süreden beri bu makamda bulunan Turgay Atasü ve ekibi;  savunma uzmanının kolaylıkla tespit ettiği halde pozitif numune sonuçları ile WADA dokümanı arasındaki uyumsuzluğu görememiş ve yetersiz kaldıkları için sporcumuz ve kulübümüzü lekelemişlerdir. İddia edildiği ya da gösterildiği gibi TBF Sağlık Kurulu’nun fonksiyonu yalnızca Laboratuar sonuçlarını Disiplin Kurulu’na aktarmaktan (yani postacılık faaliyeti yapmaktan) ibaret değildir. En az bu olayda bilgisine başvurulan özel uzmanın yeterliliğine sahip olduğunu her fırsatta iddia eden Turgay Atasü ve ekibinin  gerekli seviyede bir yeterliliğe sahip olmadığı bu olay sonucunda ortaya çıkmıştır.

"TBF BU KONUDA SORUMLU BİR BAŞKA MAKAMDIR"

Türkiye Basketbol Federasyonu bu konuda bir başka sorumlu makamdır. Doping sürecini baştan sona takip eden ve süreç içinde yetersizliği somut bir şekilde ortaya çıkan sağlık kurulu basketbol federasyonunun bir kuruludur.  Türkiye Doping Merkezi ile çalışan da Basketbol Federasyonu’dur. Basketbol Federasyonu’nun bu merkezle çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun en açık örneği Penny Taylor’dır.  Eğer TBF Sağlık Kurulu sporcumuzun masumiyetine inanıp peşinen suçlu ilan etmesiydi A numunesinin ardından ısrarlı taleplerimizi geri çevirmeyip B numunesinin de Hacettepe dışında bir merkezde açılmasına imkan sağlayabilirdi. Eğer B numunesinin bir başka merkezde açılmasına imkan sağlanmış olsaydı daha sürecin başında sporcumuzun doping yapmadığı da ortaya çıkardı. Kısaca sporcunun geçen süre zarfında tedbirli olarak sportif faaliyetten alı konmasına ve sözleşmesinin sonlandırılmasına sebep olan da Basketbol Federasyonu’dur.

"KULÜBÜMÜZÜN MANEVİ DEĞERLERİNE SALDIRAN BASIN MENSUPLARI DA SORUMLUDUR"

Bu süreçte basının geneli konuya son derece sorumlu bir bakış açısı ile yaklaşmış ve fırsatçı bir tutum izlememiştir. Ancak sadece Fenerbahçe karşıtlığı ile bunu fırsat bilerek sporcunun kişilik haklarını ve kulübümüzün manevi değerlerine saldıran bazı basın mensupları ve yorum yapanlar da olmuştur. Bunlar da en az yukarıda sayılan kişi ve kurumlar kadar sorumludur. Fenerbahçe karşıtlığı ile bu kadar önemli bir konuda maddi gerçekleri tam anlamıyla bilmeden basın yolu ile saldıranlar da dünya çapındaki bu skandaldan dolayı ortaya çıkan sorumluluğa iştirak etmiştir. Bu olayda son derece keskin ve sert bir tavır takınan bu şahısların bundan sonraki süreçte nasıl bir tutum içinde olacaklarını merakla beklyoruz.

"HER TÜRLÜ HUKUKİ YOLA BAŞVURULACAK"

Gelinen noktada; Kulübümüz maddi zararlarının tazmini ve sorumluların hem hukuki hem cezai sorumlulukları ile alakalı olarak gereken her türlü hukuksal başvuruyu yapacaktır. Ülkemizdeki uygulamalardan dolayı ortaya çıkan güvensizlik ortamı içinde ülkemizi terk eden sporcularımızın takımımıza geri dönmeleri için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapacak ve her türlü gayreti tüm gücümüzle göstermekteyiz.  Ancak bu noktada kulübümüzün beklentileri şu şekildedir.

SORUMLULARA İSTİFA VE ÖZÜR ÇAĞIRISI

Türkiye Doping Merkezi’nin bu konuda sorumluluğu bulunan tüm yetkililerini hukuki sorumluluklarının gereğini yapmaya, ülkemizi utanç içine düşüren bu büyük skandaldan dolayı bu lekeyi temizlemek adına  başta özür ve istifa olmak üzere gerekli mekanizmaları işletmeye davet ediyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof.Dr.Turgay Atasü ve ekibini yetersizlikleri sebebiyle ortaya çıkan skandal başta olmak üzere sporcumuza ve kulübümüze peşinen suçlu damgası vurdukları, sporcumuzu ve kulübümüzü haksız yere töhmet altında bulundurdukları için istifaya davet ediyoruz.

Yine B numunesinin açılması sırasında kulübümüzün avukatına dolayısıyla kulübümüze karşı-burada açıklamak istemediği şekilde- saygısız bir tutum içinde bulunan Prof.Dr.Rüştü Güner’i ayrıca ve ismen istifaya davet ediyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nu bu büyük skandala sebebiyet veren kurul üyelerine sahip çıkma mecburiyeti hissetmeksizin görevden almaya, kulübümüzün ve sporcumuzun mağduriyetine sebebiyet veren tüm tasarrufları ortadan kaldırarak sporcumuzun hem ulusal ligimizde hem de Euroleague’de oynayabilmesi için gerekli işlemleri yapmaya ayrıca kulübümüzden ve sporcumuzdan özür dilemeye davet ediyoruz.

Basın konusunda da bazı tasarruflarımız olacak. Özrü bir erdem olarak görmek ile birlikte bu güne kadar geçen sürede bu erdemi göstermeyenlerden gelecek bir özrün artık bizi tatmin edemeyeceğini ifade etmek istiyoruz. Bu bağlamda konuyu fırsat bilerek içindeki Fenerbahçe karşıtlığı ile sporcumuza ve kulübümüze gazeteci kimliği ile saldıranlar ile yasal tüm merciler önünde hesaplaşacağımızı da bildiriyoruz.

"TAURASI VE HUKUK EKİBİNE TEŞEKKÜRLER"

Bu süreçte kulübümüze her konuda destek veren sporcumuz Diana Taurasi’ye, kendisinin (Howard Jacobs) hukuk ekibine, dosya üzerinde çalışan özel uzmanlara, kulübümüz adına süreçte yoğun bir çalışma gösteren ve aynı zamanda Orhan Şam’ın da avukatlığını üstlenen Avukat Sami Dinç ve ekibine, tek vücut olan ve yaşanan olumsuzluğa karşı direnen bayan basketbol takımı sporcularına ve teknik ekibimize, bizlere olan inançları ile her türlü desteğini veren ve daima arkamızda duran camiamıza ve büyük taraftarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

HAKSIZLIĞA UĞRAYAN DİĞER SPORCULAR

Kulübümüzün bu basın açıklamasının;  sporcumuz ile benzer sıkıntıları yaşamış Gençlerbirliği profesyonel futbolcusu Orhan Şam, Karsspor profesyonel futbolcusu Ali Mesut ve Ceyhan Belediyesi Bayan Basketbol Takımı oyuncusu Monique Coker için de yapılmış olduğunu,  onlara ve kulüplerine de sporcumuza olduğu gibi benzer bir şekilde destek ve önem verdiğimizi onların da bu süreçte uğramış oldukları maddi ve manevi zararlarının tazmin edilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

"TÜRK SPORUNA BÜYÜK ZARAR VERDİ"

Karşı karşıya kalınan bu büyük skandalın sadece özelde kulübümüze ve sporcumuza değil aynı zamanda Türk Basketbolu’na, Türk Futboluna ve hatta Türk Sporu’nun geneline zarar vermiştir. Ortaya çıkan büyük zararın ve spor alanında uluslar arası alanda oluşan güvensizliğin tek başına Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından giderilebilmesi mümkün değildir. Bu noktada böyle bir skandalın bir daha yaşanmaması, ülkemizin bu konuda yitirmiş olduğu itibarının yeniden tesis edilebilmesi için tüm Türk spor yönetiminin, kulüplerin, basının, spor kamuoyunun tamamının konu ile ilgili sorumluluk alması ve ortaya çıkan ağır tabloyu hafifletebilmek adına her türlü çabayı birlikte göstermesi gerekmektedir. Kulübümüz bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.

-ÖZSOY'UN AÇIKLAMALARI-

"BİZE VATAN HAİNİ DİYENLER ŞİMDİ NE YAPACAK?"

Toplantıda daha sonra söz alan Semih Özsoy, "Penny Taylor ve Anna Horakova’nın Beşiktaş maçının sonrası numunelerinin Köln’e gönderilme dilekçesini imzalayan kişi olarak bizi vatan haini ilan edenlerin, Türkiye’ye verdikleri zarar karşısında neler yapacaklarını merakla bekleyeceğiz" diye başladığı konuşmasında "Diklenmek ayrıdır, dik durmak ayrıdır. Fenerbahçe ilklerin kulübü olarak, dik durarak oyuncusunun arkasında durmuştur. Haklılığımızı Türk ve Dünya Kamuoyuna gösterdik" dedi.

"YİNE DE AVRUPA ŞAMPİYONU OLACAĞIZ"

Ortada suç yokken cezayı açıklayanların bunu telafi etmesini isteyen Özsoy, "Biz ilk günden beri oyuncumuzu inanıyorduk. Bunu başkanından takım kaptanına kadar herkes biliyordu. Bu zor günleri böyle aştık" dedi.

"Avrupa’da kimsenin durduramadığı Fenerbahçe’yi Hacettepe Doping Merkezi durdurmuştur" diyen Semih Özsoy, mevcut takıma duyduğu güveni belirtirken ise "Ancak oyuncularımız söz verdi. Avrupa Şampiyonluğu için ellerinden geleni yapıyorlar; olacaklar da. Ama olamazsak bunu hesabını kim verecektir" dedi.

"KABUL EDİLEMEZ BİR ŞEY"

Olayların geldiği noktayı anlatırken son oynanan Galatasaray maçından önceki son antrenmana gelen WADA ekiplerinin iki oyuncumuzdan doping testi için numune istediğini hatta o sırada antrenmanda olmayan oyuncuların evlerine gidildiğini söyleyen Semih Özsoy, "Bu kabul edilemez bir şeydir. Bizi bu durmalara düşürenler hesabını vermelidir" dedi.

"1 YIL UĞRAŞTIK 1 DAKİKADA KAYBETTİK"

"Diana Taurasi’ye imza attırmak 1 yılımızı aldı ama 1 dakikada oyuncuyu kaybettik" diyen Özsoy, "Hak etmediği bir şeyi yaşaması bizi üzmüştür. Türkiye’nin dışarıya verdiği bu resim, el birliğiyle düzeltilmelidir. Bu yanlışı yapanlara istifa etmeli. İstifa etmeden önce da ne yaptıklarını söylemelidirler" dedi.

"İŞ BİLMEYEN YETENEKSİZ KİŞİLER"

Toplantıda daha sonra soru cevap bölümüne geçildi. Aziz Yıldırım ve yöneticilerin Başbakan ile dün Ankara’da gerçekleştirdiği toplantının daha önceden planlanmış bir görüşme olduğunu belirten Mosturoğlu, "Bu konuda gündeme gelmiştir ama toplantı bu konuyla ilgili değildir" dedi.

Ortala çıkan durumu bir komplo olarak görmediklerini belirten Semih Özsoy, "Türkiye ve Fenerbahçe’ye verdikleri zararı insanın düşmanı bile yapmaz. Ben iş bilmeyen yeteneksiz kişilerin yaptığını düşünüyorum" dedi. Şekip Mosturoğlu ise aynı konuda "Doping uygulamaları  geliştirmelidir. Bazı kişiler, doping uygulamalarını siyasi bir güç haline getirdi. Bu konular diğer konular gibi tartışılmalı ve irdelenmeli Yoksa kaş yaparken göz çıkartabiliriz. Yoksa Avrupa’da, Eruloleague’de kazanacak bir ekibi bu hale getiririz" dedi.

"FUTBOLDA MESSI NE İSE BASKETBOLDA TAURASİ ODUR"

Manevi kayıpların maddi kayıplardan daha önemli olduğunu söyleyen Şekip Mosturoğlu, "Diana Taurasi transferi futbolda Messi’yi transfer etmek gibidir" diyerek bu ve bundan sonra Türkiye için transfer konusunda güvensizliği gidermenin yıllar alacağını söyledi. Mosturoğlu, "Maddi kayıplar ilgili kuruluşlardan talep edilecektir. Genel kurula sorumluğumuz olduğu için bunun peşinden olacağız. Fenerbahçe sporcusunu alay malzemesi haline getirenler de hesabını yargı önünde verecek. Manevi zararları maddi kayıplarından büyüktür. Türkiye bir Euroleague şampiyonluğu çıkartmaya yakınken; bu şimdi risklidir" dedi.

"TÜRKİYE'YE KARŞI GÜVENSİZLİK GİDERİLMELİ"

Oynanmış müsabakaların sonuçlarının değişmeyeceğini ama bu konuda dmağdur olan diğer kulüplerin de yanında olacaklarını belirten Mosturoğlu, Euroleague ve Federasyondan giden Taurasi ve Penny’nin oynaması için karar çıkması halinde kapılarının açık olduğunu da bildirdi. Mosturoğlu, "Bu iki oyuncanın da Fenerbahçe ile ilgili en ufak bir problemi yok. Her türlü fedakarlığı yapmaya da hazırız. Ama Türkiye’ye karşı bir güvensizlik vardır. Bu güvencenin sağlanması sadece Fenerbahçe’nin çabalarıyla olmaz. Tüm spor camiasının bu güveni yeniden oluşturması ve oyuncuların Türkiye’ye gelmesi çini elini taşın altına koyması gerekmektedir" dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler