« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe ve G.Saray'ı reddettim çünkü...

İsviçre Milli Takımı'nın kamp yaptığı Feusisberg'deki Panaroma Hotel'deyim. Hotel'in muhteşem bir panoraması var. Alp Dağları'nın tepesinde, Le Man gölü yukarıdan kuşbakışı görüntüsüyle muhteşem bir manzara..

Yasemin Akduman PELOSİ
SON GÜNCELLEME

Bu sefer İsviçre Milli Takımı'nın Türk kökenli oyuncusu Eren Derdiyok'la röportaj yapmaya geldim. Hepinizin hatırladığı gibi Eren Derdiyok Bundesliga'da geçtiğimiz hafta yılın golü olabilecek Wolsfburg'a muhteşem bir röveşata golü atmıştı.

 

İşte Eren Derdiyok ile gerçekleştirdiğim güzel sohbet...

 

-Eren, seni biraz tanıyabilir miyiz?

 

23 yaşındayım. İsviçre'de futbola başladım. FC Basel'de üç yıl forma giydikten sonra, 2009 yılında Bayer Leverkusen takımına transfer oldum.

 

İŞTE EREN DERDİYOK'UN MUHTEŞEM GOLÜ / WEB TV 

 

-Bayern Leverkusen'le ne kadar daha sözleşmen var?


2013 yılına kadar sözleşmem var.

 

-Sana Bayern Leverkusen'de Erinho diye lakap takmışlar?


Evet doğrudur. Erinho diyorlar. Çünkü takımda iki tane Brezilyali oyuncu var. Brezilya'da genellikle isimlerin sonuna "inho" geldiği için bana böyle takma isim verdiler.


-Nasıl alışabildin mi Bundesliga’da futbol oynamaya?


20 yaşında Bayern Leverkusen'e gelmiştim. İlk geldiğim senede inanılmaz bir patlama yaptım. İkinci senede biraz durgunluk yaşadım. Sistemle ilgili. Hocamız 2 forvetten tek forvete oynattı. Biraz durgundu o yıl benim için. Bu senenin başında hazırlık kampımız çok iyi geçti. Kendimi hocama ispatladım. Hocam da bana güvenip kadroda daha çok yer vermeye başlayınca kendime olan güvenim yerine geldi.

 

-Eren en önemli soruma geliyorum. O nasıl bir goldü? Geçen hafta Wolsfburg’a attığın röveşatagölü. Gördüğüm en güzel gollerden birisiydi. Yılın golü olabilecek derecede güzeldi. Seni yürekten tebrik ediyorum.


Teşekkür ediyorum Yasemin inşallah yılın golü olur veya Bundesliga’dan ayın golü olur.


-Lütfen Eren bana biraz golü anlat. Senin muhteşem röveşata golünden sonra bizim evde oğlum Kevin Pelosi’de bu golün aynısını yapmaya çalışıyor. Hissetin mi gol olacağını?

 

(Gülerek) Kevin’de çok antrenman yaparsa o da yapabilir neden olmasın. Topu sol ayağımla kestim, sağla aşırttım. Topa iyi vurdum. Gol olacağını hissettim tabii ki. O an gol olur mu olmaz mı düşünemiyorsunuz. Çünkü saniyelik bir durum. Top ayağımdan çıktıktan sonra gol olacağını hissettim.

-Senin attığın en güzel gol bu muydu?


Güzel göller atmıştım. Ama bu en güzeli oldu. Çok mutluyum.


-Eren seni tekrar tebrik ediyorum. Fifa, 2011’in en iyi golü seçecek bence. Geçen sene Hamit Altıntop kazanmıştı. Bu ödülü bu senede sana kısmet olur inşallah.

 

İnşallah. Hamit’in attığı golde çok güzeldi. Bu senede bekleyeceğiz, göreceğiz kimin golü olacak.


-Seni çok yetenekli buluyorum. Burada (İsviçre’de) seni çok seyretme imkânım oldu. 23 yaşındasın ileride üzerine koyarak çok daha iyi duruma geleceğin belli. Senin gibi bir yetenek neden Türk Milli Takımı’nda oynamıyor. Sana Türk Milli Takımı’ndan teklif geldi mi?


Teşekkür ediyorum düşüncelerin için Yasemin. Ama maalesef bana Türk Milli Takımı’ndan hiç teklif gelmedi. Gelseydi seve seve giderdim.


-Yazık ki ne yazık sizin gibi yetenekleri kaçırdığımız için Türkiye adına çok şanssızız. Bu arada İsviçre Milli Takımı’nın kaptanı da Türk Gökhan İnler. Nasıl buluyorsun İsviçre Milli Takımı’nın şansını?

Gökhan İnler çok iyi bir kaptan. Her konuda anlaşıyoruz. Tecrübeleriyle çok yardımcı oluyor. İsviçre Milli Takımı’nın halen şansı devam ediyor. Şu an 3. durumdayız. Cuma günü deplasmanda maçımız var. Zor bir maç olacak, ama kazanmak zorundayız ve kazanacağız.


-Peki Türk Milli Takımı’nın şansını ne görüyorsun?

Hiddink çok iyi bir hoca. Almanya ile birlikte Türkiye ilk 2 olur diye düşünüyorum.


-Eren, sana Türk kulüplerinden hiç teklif oldu mu?


Evet.


-Sadece evet mi. Kimler teklif yapti?


Galatasaray ve Fenerbahçe’den teklifler aldım.


-Peki neden kabul etmedin?


Yasemin, Basel’le sözleşmem bittiğinde 20 yaşındaydım. Fazla bir tecrübem yoktu. Türkiye’ye geldiğim zaman en iyi şekilde gelmek isterdim, o yüzden.


-Yani benim anladığım. Şu an kendini ispat ettin Bundesliga’da. Önceden tecrüben olmadığı için gitmemiştin. Şimdi böyle bir teklif olursa, cevabın ne olur?

Şu an 23 yaşındayım. Bundesliga’da tecrübe kazandığıma inanıyorum. Şu an bana Türkiye’den teklif olursa, koşullarda iyi olursa seve seve gelirim.

-Hangi takıma gelirsin Galatasaray’a mi yoksa Fenerbahçe’ye mi?

Benim için fark etmez. İki takımda çok büyük kulüpler. Veya Beşiktaş veya Trabzonspor kulüpleri de olabilir. Kapım açık.

-Fırsat buldukça Türk ligini seyredebiliyor musun?


Evet, fırsatım oldukça seyretmeye çalışıyorum. Evimde Lig Tv var. Ama şuan bazı problem oldu göstermiyor.Ama en kısa zamanda o konuyla da ilgileneceğim.


-Türkiye beğendiğin futbolcular?

Atletico Madrid’e transfer olan Arda’yı çok beğeniyorum. Çok iyi bir futbolcu. Trabzonsporlu Burak Yılmaz’ı da çok beğeniyorum. Takımının 7 golünü de atması çok güzel olsa gerek. Tebrik ediyorum. Aynı zamanda Türkiye’ye tatile gelmeyi çok seviyorum. İnanılmaz ilgi gösteriyorlar. Çok sıcak halkımız var. Benimle gururlandıklarını söylüyorlar. Bu da beni mutlu ediyor. Türkiye’deki herkese selamlar.

-Eren, boynundaki kolye dikkatimi çekti. Üzerinde bir bayan resmi var. Kız arkadaşın mı?

Gözünden de bir şey kaçmıyor Yasemin. Evet kız arkadaşım Kardelen. Ciddi bir ilişkim var. İlerisi için düşünüyoruz. Attığım röveşata gölü de Kardelen içindi.

 

Hayırlısı olsun Eren. Seni tekrar attığın muhteşem gol için tebrik ediyorum. Ve röportaja zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyorum. Cuma günü oynayacağınız Galler maçında bol şanslar diliyorum.