« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe ve Eskişehir'e şok

UEFA, 2012/13 sezonunda Avrupa kupalarına katılan 23 kulübün gecikmiş borçları nedeniyle alacakları ödüllere ihtiyati tedbir uyguladı. Bu kulüpler arasında Eskişehirspor ve Fenerbahçe de yer alıyor. Bu gelişmenin ardından F.Bahçe ve Eskişehir kulüpleri resmi bir açıklama yaparak gerekli belgelerin UEFA'ya gönderileceği belirtildi. Eğer 30 Eylül'e kadar UEFA'ya gerekli bildirimler yapılmazsa bu kulüpler Avrupa kupalarında hak ettikleri para ödüllerini alamayacaklar...

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE YÖNETİCİSİ TAHİR PEREK’TEN hurriyet.com.tr’ye ÖZEL AÇIKLAMA


UEFA'dan yapılan açıklamada, 23 kulübün Finansal Fair Play kapsamında soruşturmaya dahil edildiği ve bu yıl UEFA'dan elde edilecek gelirlerinin geçici olarak dondurulduğu bildirildi. Hürriyet'e açıklama yapan Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst de konunun sarı-kırmızılı kulübün tamamen bu konular dışında olduğunu söyledi...
 

2012/13 sezonunda UEFA'nın kupalarına katılan kulüplerin, 30 Haziran'a kadar borçlarıyla ilgili belgeleri UEFA'ya sunması gerekiyordu. UEFA, bu tarihe kadar belgeleri ulaştırmayan kulüplerin  de Finansal Fair Play Ödül Gelirleri'ni geçici olarak dondurdu.

 

UEFA ayrıca, bu kulüplere 30 Eylül tarihine kadar da süre verdiğini ifade etti. UEFA kendisine ulaşan bu belgeleri inceleyecek ve talimat şartlarını yerine getirmeyen kulüplere bu yıl UEFA'dan gelir verilmeyecek.

 

Bu uygulama UEFA tarafından bu sene ilk kez uygulanıyor...

F.BAHÇE VE ESKİŞEHİR'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Fenerbahçe Kulübü, yaşanan gelişmelerin ardından KAP'a yaptığı açıklama ile durum netlik kazandırdı.

İşte sarı lacivertli kulübün yaptığı açıklama;

 

"Bugün UEFA resmi sitesinde yayınlanan, kulübümüzün de adının geçtiği rutin değerlendirmelere dair haberde, 23 kulübün ödül paralarının bekletildiği (Prize money for 23 clubs withheld ) belirtilmektedir.Takımımızın eski oyuncularından biriyle ilgili borç-alacak  müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, 383.407,- Euro'luk alacağın ödendiğini tevsik eden belgenin UEFA'ya ulaştırılmasıyla yapılacaktır."

 

Eskişehir Kulübü ise resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla konuyu değerlendirdi.

Açıklamada, "Bugün UEFA tarafından yapılan açıklamada, Finansal Fair-Play çerçevesinde yapılan denetimler sırasında kulübümüzün de ismi olan 23 takıma ait Avrupa Ligi Ödül ödemelerinin durdurulduğu ifade edilmiştir. Bu konu ile ilgili açıklamamız şu şekildedir: Kulüp Lisans Sistemi değerlendirmeleri neticesinde lisans almaya hak kazanan kulübümüz, diğer kulüpler gibi Haziran ve Eylül aylarında da belirli beyanlar sunmakla yükümlüdür.Kulübümüz bu çerçevede 30 Haziran 2012 tarihine kadar olan döneme ilişkin beyanını sunmuştur. Kulüp Lisans Sistemi  kriterlerine tam uygunluk göstermeyen unsur ise bizzat kulübümüz tarafından UEFA'ya beyan edilmiştir. UEFA açıklamalarında da açıkça yer verildiğine göre, mevcut durum kulübümüz aleyhine hukuki netice doğurabilecek nitelikte değildir. UEFA ve TFF Kulüp Lisans mevzuatı gereği 30 Eylül 2012 tarihi itibari ile verilecek beyanda bu unsurun en geç 30 Eylül 2012 tarihine kadar giderilmiş olması durumu, kulübümüzün herhangi bir yaptırımla karşılaşmaması için yeterli olacaktır. Kulübümüz mevcut durumun farkında olup, derhal giderilmesi için gerekli imkanlara sahiptir. Anılan aksaklık bu çerçevede en kısa sürede giderilecek, konu, ilgili makamlarla birlikte kamuoyu ile de paylaşılacaktır." ifadelerine yer verlidi.

"GALATASARAY TEHLİKE ALTINDA DEĞİL"

 

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst, sarı-kırmızılı kulübün hiçbir şekilde tehlike altında olmadığını belirterek "Galatasaray ile ilgili hiçbir tehlike yok. Bahsedilen kulüpler arasında da zaten biz yokuz. Konu bizim için sorun teşkil etmiyor" dedi.

 

ARDA VE EMRE'NİN TAKIMI DA VAR

 

Bu 23 takım arasında milli futbolcularımız Arda Turan ve Emre Belözoğlu'nun da formasını giydiği Atletico Madrid ekibi de yer alıyor. Madrid ekibi son zamanlarda maddi zorluklar yaşıyordu. Ayrıca son günlerde maddi imkansızlıklar yaşayan Malaga da bu listede yer aldı.

 

İŞTE O KULÜPLER

 

Eskişehirspor (TÜRKİYE)

Fenerbahçe (TÜRKİYE)
Borac Banja Luka (Bosna Hersek)

Sarajevo (Bosna Hersek)
Zeljeznicar (Bosna Hersek)
CSKA Sofia (Bulgaristan)

Hajduk Split (Hırvatistan)

Osijek (Hırvatistan)

Atletico Madrid (İspanya)

Malaga CF (İspanya)

Maccabi Netanya FC (İsrail)

Shkendija 79 (Makedonya)

Floriana FC (Malta)

Buducnost Podgorica (Karadağ)

Rudar Pjevlja (Karadağ)

Ruch Chorzów (Polonya)

Sporting Lizbon (Portekiz)

Dinamo Bükreş (Romanya)

Rapid Bükreş (Romanya)

Vaslui (Romanya)

Rubin Kazan (Rusya)

Partizan (Sırbistan)

Vojvodina (Sırbistan)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler