« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe kupayı alırsa G.Saray ve Beşiktaş'a yarar

Fenerbahçe ile Bursaspor arasındaki şampiyonluk yarışı nefes nefese sürüyor. Ancak Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor için de lig henüz bitmedi. Çünkü kalan maçlarda alınacak sonuçlar, gelecek sezonu da yakından etkileyecek!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Süper Lig’de Fenerbahçe ve Bursaspor arasında müthiş bir şampiyonluk mücadelesi yaşanıyor. İki takım aynı zamanda Şampiyonlar Ligi biletini de büyük ihtimalle garantiledi. Aslına bakılırsa Avrupa Ligi’ne gidecek üç ekip de belli gibi... Ancak bu kulüplerin arasında başka bir yarış var.

Kilit takım Trabzonspor...
Bu yarıştaki düğümü Trabzonspor çözecek. Bordo-Mavililer; Fenerbahçe’yi yenerek Türkiye Kupası’nı kazanırsa, Avrupa Ligi’ne Play-Off turundan başlayacak. Yani tek tur oynadıktan sonra gruplara kalacak ve sezonu erken açmak derdinden kurtulacak. Ancak aksi olursa, UEFA Tüzüğü’ne göre 2. ön eleme turundan mücadeleye başlayacak. Bu da Trabzonspor’un ilk maçına 15 Temmuz’da çıkması, dolayısıyla sezonu Haziran ortalarında açması anlamına geliyor.

Ya 15 Temmuz ya 19 Ağustos
Trabzonspor finali kaybederse, lig 3.’sü Play-Off hakkı kazanacak. Lig 4.’sü ise 3. ön eleme maçlarıyla birlikte Avrupa serüvenine başlayacak. 3. ön eleme turunun ilk maçı 29 Temmuz, Play-Off turunun başlama tarihi ise 19 Ağustos... Bu durumda ortaya çıkan tablo şu: Bir yandan ligde 3 ve 4.’lük için kapışan Galatasaray ile Beşiktaş, diğer taraftan Fenerbahçe’nin kupa finalinde Trabzonspor’u elemesi için pusuya yatmış durumda.

En iyi örnek Galatasaray...
Çünkü geçen yıl ligi 5. sırada bitirip Avrupa Ligi’ne 2. ön elemeden başlayan Cim Bom, bu nedenle sezonu rakiplerinden çok önce açmış, erken form tutmanın dezavantajlarını da ligin ilerleyen döneminde yaşamıştı. Aynı duruma düşmek istemeyen iki İstanbul devi, işte bu nedenle hem Fenerbahçe’nin kupayı kazanmasını hem de ligi 3. bitirmeyi istiyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz