« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe federasyona fena çattı

Fenerbahçe Kulübü, EURO 2016 için maçların oynanacağı statlar arasında Saracoğlu Stadı'nın gösterilmemesi nedeniyle Futbol Federasyonu'na (TFF) adeta eleştiri yağdırdı.

A.A
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinde “Bu Ne Yaman Çelişki”  başlığıyla yer alan açıklamada, TFF'nin organizasyon logosunun tanıtıldığı ve  maçların oynanacağı statların açıklandığı toplantının geçen hafta  gerçekleştirildiği hatırlatılarak, “Organizasyonun gerçekleştirileceği statlar  arasında, 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapmış, ülkemizin en modern ve  en güzel stadı olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yer almaması bizleri son  derece şaşırtmıştır. Üzülerek ifade etmek isteriz ki bu durum, bugünkü TFF'nin  yönetim anlayışının geldiği noktanın kamuoyu tarafından anlaşılması bakımından  son derece iyi bir örnektir. Bu kararın alınmasında yoğun çabaları olduğunu  bildiğimiz, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener'in ve genel sekreter vekili Orhan  Gorbon'un, profesyonel yöneticiler olarak kulübümüze karşı asla tarafsız  olamayacakları bu karar ile bir kez daha ortaya çıkmıştır” denildi.
Kulüp açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Önce ulusal basına kasıtlı olarak stadımızın çevresinde otopark sorunu  olduğu şeklinde haberler sızdırılmış, bu haberler, hemen sonrasında TFF  tarafından yalanlanmış ve sonuçta kamuoyu, geçtiğimiz hafta açıklanan karara  hazırlanmıştır. Bugün proje ve çizim safhasında olan aday statların EURO 2016'ya  hazır olacağına inananların, stadımızın çevresindeki bugünkü otopark sorununun  2016'ya kadar çözülemeyeceği gerekçesi ile aldıkları karar ciddiyetten ve  objektiflikten uzaktır. Bunun da ötesinde, TFF tarafından alınan karar, 2009 UEFA  Kupası finalinin stadımızda oynanmasına karar veren UEFA'nın, stadımızın  yeterliliği konusunda aldığı kararın inkarı niteliğindedir.

TFF Başkanı Sayın Özgener, tanıtım konuşmasında, 'Türkiye'nin son olarak,  2009 UEFA Kupası finalini düzenleyerek, uluslararası organizasyonlardaki rüştünü  ispat ettiğini' söylemiş, ancak ne var ki TFF'nin rüştünü ispat ettiği final  maçının oynandığı stat olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı, EURO 2016  finallerinin oynanacağı statlar arasına girememiştir. Bu durum karşısında bizler,  TFF'nin rüştünü ispat ettiğine ilişkin TFF başkanının iddialı açıklamalarına  şüpheyle bakmaktayız. Kuvvetle muhtemeldir ki bu açık çelişki üzerine, her  vesileyle stadımıza olan beğenisini açıklayan başta Sayın M. Platini olmak üzere  UEFA yetkilileri de TFF'nin rüştünü ispat ettiğine dair sayın başkanın  açıklamasına itibar etmeyeceklerdir.”

SORULAR

Fenerbahçe Kulübü'nün açıklamasında, TFF'nin adaylık başvurusunun  değerlendirileceği Mayıs 2010 tarihinde, başvurunun UEFA tarafından kabul  edilmesi halinde ve ancak bu tarihte başlansa bile en geç 2016 yılında Şükrü  Saracoğlu Stadı'nın çevresindeki otopark sorunu kalıcı olarak kolaylıkla  çözülebilecekken, bugün mevcut çevresel durumun, stadın EURO 2016'da ev sahipliği  yapacak statlar arasında olmamasına gerekçe gösterildiği, buna karşın, henüz tek  bir kazma vurulmamış statların EURO 2016'ya hazırlanmasının bir sorun olarak  görülmemesinin, tam bir çelişki olduğu ifade edildi.
Açıklamada, spor kamuoyu adına cevaplanması istenen bir dizi soru da yer  aldı. Sorular şöyle:

-Organizasyona ev sahipliği yapacak şehir ve statların, organizasyon  komitesi tarafından belirlenmesinde hangi kriterler etkili olmuştur? Stat ve  şehir seçiminde dikkate alınan yegane kriter, büyük oranda seçilen stat ve  şehirlerin, TFF Yönetim Kurulu başkan ve üyelerinin yaşadıkları şehirler olmaları  mıdır?
-En az seçilen şehirler kadar potansiyelleri olan Trabzon, Şanlıurfa,  Diyarbakır gibi şehirler böyle bir organizasyon için ev sahipliği yapmaya neden  layık görülmemiştir? Bunun herkesçe kabul edilebilecek mantıklı bir izahı var  mıdır? Bu iller, 2016'ya kadar hangi kriterleri sağlayamayacağı düşüncesiyle bu  organizasyon çerçevesinde yer bulamamıştır?
-Bu şehirler arasında yedek şehirler varsa, yedek olarak düşünülen  şehirleri esas şehirlerden ayıran ince kriter nedir? Bu yedek şehirler, esas  şehirler kadar organizasyonu yapma yeterliliğine sahip olarak görülüyorsa neden  yedekte tutularak organizasyonun ülkemizin bir bölümünde toplanmasına karar  verilmiştir? Bu durum, organizasyonun alınması halinde büyük yatırım olanaklarına  kavuşacak aday şehirlerin seçiminde TFF başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ne  denli etkili olduklarını göstermez mi?
-Asya ve Avrupa kıtaları arasında uzanan İstanbul, ev sahibi adayı olduğu  her organizasyonda 'Kıtaları birleştiren şehir' imajı ile ön plana çıkmış ve bu  güçlü yönü ile aday olduğu her organizasyonda ev sahipliğine seçilmişken,  İstanbul'un Asya kıtasında bulunan parçasının ve bu parçasında mevcut  potansiyelin EURO 2016 organizasyonu dışında tutulmasının akla sığan bir izahı  var mıdır?
-Organizasyonun dışında kalan bu büyük alanın kapasitesi ve potansiyeli  diğer aday şehirlerin toplamından daha büyük değil midir? Bu durum hangi objektif  gerekçe ile komite tarafından görmezden gelinmiştir?
-Avantajlar ve dezavantajlar bir arada değerlendirildiğinde, Fenerbahçe  Şükrü Saracoğlu Stadı'nın, bu organizasyonun Türkiye'ye alınmasına ve başarı ile  organize edilmesine sağlayacağı büyük fayda nasıl olmuş da göz ardı edilmiştir?
-Organizasyon komitesinin, adaylık sürecindeki bütçesi nedir? EURO 2008  ve EURO 2012 adaylık süreçlerindeki bütçeler ile kıyaslanırsa, EURO 2016 adaylık  bütçesi EURO 2008 ve EURO 2012'nin adaylık bütçesinin kaç katı olmuştur?
Bu arada açıklamada, EURO 2016 organizasyon komitesinde bulunan TFF Genel  Sekreteri Ahmet Güvener ve Orhan Gorbon'un temsilciliğini yaptıkları ya da sahibi  oldukları şirketlere iş verildiği iddiasında da bulunularak çeşitli sorular  yöneltildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler